Nederlandse Grondwet:
Artikel 21: Milieu
Submenu:
-
29-03-2010Goochelen met cijfers plastic afval
-
24-03-2010Helmond gaat geluidsoverlast continu meten
-
22-03-2010Forse milieuwinst op het platteland
-
19-03-2010Kwaliteit drinkwater daalt in zomer
-
19-02-2010Lastenverlichting van 30 miljoen euro door wijziging milieuregels
-
29-01-2010Kabinet stemt in met stikstofaanpak voor Natura 2000-gebieden
-
22-01-2010Overheid boekt voortgang met duurzaam inkopen
-
18-12-2009Wijziging Tracéwet naar Raad van State
-
27-11-2009Ministerraad stemt in met ontwerp-drinkwaterbesluit
Artikel 21: Milieu - Hoofdinhoud
De zorg van de overheid is gericht op de bewoonbaarheid van het land en de bescherming en verbetering van het leefmilieu.
De overheid moet zorgen voor de bewoonbaarheid van het land. Daarmee wordt ook bedoeld de zorg voor het water, de verdediging van het land tegen het water en de bescherming en verbetering van het leefmilieu. Met de zorg voor het leefmilieu worden alle maatregelen bedoeld, die in de meest ruime zin tot de milieubescherming kunnen worden gerekend.
Deze zorgplicht is vertaald in wetten, zoals de Wet milieubeheer, Wet bodembescherming, Wet verontreiniging oppervlaktewateren en de Wet op de Ruimtelijke Ordening.
De overheid probeert te zorgen dat alle inwoners van Nederland hier goed en veilig kunnen wonen. Ook probeert de overheid te zorgen voor een schoon milieu.
Uitleg
Een groot deel van ons land ligt lager dan de zee. En ook wonen we met heel veel mensen op een klein stuk land. In dit artikel staat dat de overheid ervoor moet proberen te zorgen dat we allemaal goed in dit kleine en lage land kunnen wonen. Maar je kunt dit niet van de overheid eisen.
Wat moet de overheid doen? De overheid moet zorgen voor:
-
-goede dijken, rivieren en kanalen, wegen en spoorwegen;
-
-goede steden en dorpen waar mensen goed kunnen wonen;
-
-genoeg natuur, waarin mensen in hun vrije tijd kunnen wandelen, fietsen en varen.
Doordat we met veel mensen op een klein stuk land leven kan het milieu gemakkelijk vervuilen. De overheid moet proberen ervoor te zorgen dat het milieu zo schoon mogelijk blijft. En als het kan, moet het ook steeds schoner worden.
Wetenschappelijk
-
-Grondrechten en rechtsbescherming in Nederland , P.W.C. Akkermans, C.J. Bax, L.F.M. Verhey, 3e druk, Overige sociale grondrechten, blz. 132 t/m 134.
-
-De Grondwet onder redactie van P.W.C. Akkermans en A.K. Koekkoek, Artikel 21, blz. 346 t/m 347.
-
-Handboek van het Nederlandse staatsrecht, Van der Pot (bewerkt door D.J. Elzinga, R. de Lange), 15e druk, Sociale grondrechten, blz 445 t/m 462.
Via de Rijksoverheid komen veel vragen over volksgezondheid, sport en huisvesting binnen, zoals:
Hebt u een andere vraag? Klik dan hier om deze online aan de Rijksoverheid te stellen. Of bel gratis 0800-8051.
De European Commission for Democracy through Law van de Raad van Europa - ook bekend als de Venice Commission - onderhoudt een database die de constituties en belangrijke constitutionele jurisprudentie van een groot aantal landen via een zeer gedetailleerde systematische index toegankelijk maakt.
| 5.5.1 | Right to the environment |
Klik hier om deze systematische index te openen, ga naar de gewenste onderwerpcode en klik op Précis voor relevante jurisprudentie of op Const. voor relevante constituties.
De Maatschappij beveelt, ingelijks, de meeste bevordering van den Landbouw, en deszelfs bloeij, bijzonderlijk ten aanzien der nog ledige en woeste gronden, door de gantsche Republiek.
De zorg van de overheid is gericht op de bewoonbaarheid van het land en de bescherming en verbetering van het leefmilieu.
