Nederlandse Grondwet:
Nederland pleit voor onmiddellijke actie om Europees Mensenrechtenhof beter te laten functioneren
| Hoofdstukken Grondwet | |
|---|---|
| 1. | Grondrechten |
| 2. | Regering |
| 3. | Staten-Generaal |
| 4. | Overige instellingen |
| 5. | Wetgeving en bestuur |
| 6. | Rechtspraak |
| 7. | Andere overheden |
| 8. | Herziening Grondwet |
-
11-03'VK stapt mogelijk uit Raad van Europa' (en)
-
12-06-2012Europees Hof veroordeelt Moldaafs verbod LHBT-demonstratie
-
19-04-2012Hof voor mensenrechten wordt aangepast
-
19-04-2012Britse voorstellen om het Europese Hof voor de Rechten van de Mens te verzwakken (en)
-
14-03-2012Nederland: Eerste Kamer onderstreept onafhankelijkheid Europese Hof voor de Rechten van de Mens
-
13-03-2012Eerste Kamer bespreekt bevoegdheden EVRM
-
29-02-2012Engeland wil hervorming van Europees Hof voor de Rechten van de Mens (en)
-
07-02-2012Eerste Kamer overlegt met deskundigen over Europese Hof voor de Rechten van de Mens
-
11-01-2012Europees Hof voor de Rechten van de Mens: Italië schendt mensenrechten door niet ophalen vuilnis (en)
-
23-11-2011Roemenië vraagt mensenrechtenhof om immuniteit rechter op te heffen (en)
-
31-10-2011Teeven wil kosten gesubsidieerde rechtsbijstand beheersen
-
19-04-2011Eerste Kamer wil geen afbreuk status Europees Hof voor de Rechten van de Mens
-
02-03-2011Mensenrechtenhof waarschuwt Britten voor boycot (en)
-
26-04-2010'Weg vrij voor toetreding van de Europese Unie tot het EVRM'
-
23-04-2010Koningin, Prins van Oranje, Prinses Máxima en minister-president bij uitreiking Four Freedom Awards
-
20-04-2010Eerste Kamer debatteert over toetreding EU tot het EVRM
-
17-03-2010Europese Commissie start onderhandelingen voor toetreding tot EVRM
-
22-02-2010Hervorming Europees Hof Rechten van de Mens moet instelling effectiever maken (en)
-
19-02-2010Nederland pleit voor onmiddellijke actie om Europees Mensenrechtenhof beter te laten functioneren
-
01-02-2010Europees Hof herdenkt voormalig advocaat-generaal Dámaso Ruiz-Jarabo Colomer
Nederland pleit voor onmiddellijke actie om Europees Mensenrechtenhof beter te laten functioneren - Hoofdinhoud
Nederland heeft vandaag gepleit voor onmiddellijke actie om het functioneren van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens te verbeteren. Dat gebeurde op een conferentie over de toekomst van dit Hof in Interlaken. Het Europees Hof is overbelast. Het ondervindt grote problemen door het grote aantal zaken dat wordt ingediend, waarvan het overgrote deel bovendien niet ontvankelijk is. Bij het Europees Hof kunnen individuen een klacht indienen tegen één van de 47 lidstaten van de Raad van Europa als zij vinden dat hun mensenrechten zijn geschonden door dat land.
Nederland stelde in de conferentie een systeem voor om de zaken die worden ingediend bij het Hof te filteren, zodat de belasting op de rechters en de griffie afneemt. Die filtering zou op de korte termijn kunnen bestaan uit een roulerende groep rechters die alleen als taak heeft de zaken te beoordelen op ontvankelijkheid. Een andere optie is volgens Nederland om leges te heffen voor het indienen van een zaak, die worden terugbetaald op het moment dat het Hof de zaak ontvankelijk verklaart. Daarnaast heeft Nederland benadrukt dat het voor deze hervormingen van belang is dat er voldoende financiële ondersteuning komt voor het Hof.
De lidstaten van de Raad van Europa zijn tot een gemeenschappelijke verklaring gekomen, die zich in het bijzonder richt op het vinden van een evenwicht tussen de ingediende en behandelde zaken bij het Hof. De achterstand van het Hof bedraagt inmiddels ongeveer 120.000 zaken en zal moeten worden afgebouwd. Zaken moeten binnen een redelijke termijn behandeld kunnen worden. Verder zal de implementatie van uitspraken van het Hof door de lidstaten moeten worden verbeterd. Om te zorgen dat de gestelde doelen gehaald worden, is een actieplan opgesteld waarin de lange- en korte termijn maatregelen zijn opgenomen.
Nederland is tevreden met de resultaten van deze conferentie, maar vindt dat er verdere, meer concrete, stappen nodig zijn om de problemen van het Hof op te lossen.
Meer over...
