Jhr.Mr. W. Boreel van Hogelanden

foto Jhr.Mr. W. Boreel van Hogelanden
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Edelman uit Kennemerland die na een diplomatieke loopbaan een vooraanstaand lid van de Tweede Kamer werd. Behoorde tot de gematigde liberalen. Werd in 1848 als Kamervoorzitter door de koning ontboden om zijn mening te geven over de in de Kamer levende wensen ten aanzien van democratisering. Na 1848 schoof hij op in conservatieve richting. Na vijf jaar Commissaris des Konings in Noord-Holland te zijn geweest, keerde hij nog terug in Den Haag. Ditmaal als senator.

'pragmatisch' liberaal, moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1840-1866: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Velsen, 24 maart 1800

overlijdensplaats en -datum
Velsen, 24 augustus 1883

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • moderaat of gematigd liberaal (vóór 1849)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/11)

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1842 tot 13 februari 1849 (voor Zuid-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 22 augustus 1855 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 juni 1853 tot 22 augustus 1855
  • Commissaris des Konings in Noord-Holland, van 1 oktober 1855 tot 1 mei 1860 (benoemd bij K.B. van 4 augustus 1855)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 14 december 1860 tot 1 november 1866 (voor Noord-Holland)

ambtstitel
  • minister van staat, van 1 mei 1860 tot 24 augustus 1883

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Ridderschap van Holland, vanaf 1824
  • lid bestuur polder Velzerbroek

afgeleide functies, presidia etc. (2/13)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juni 1865 tot augustus 1865
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1866 tot juni 1866

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Interpelleerde in 1849 minister Lightenvelt over de toetreding van Limburg tot de Duitse Bond
  • Stemde in 1863 tegen de ontwerp-Wet op het middelbaar onderwijs

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd door op 13 maart 1848 koning Willem II ontboden om het oordeel van de Tweede Kamer te vernemen over een herziening van de Grondwet
  • Versloeg op 18 februari 1851 bij het opmaken van de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap B. Wichers. Hij kreeg in de tweede stemmingsronde 26 stemmen, tegen 24 voor Wichers.
  • Nam in november 1866 ontslag als Eerste Kamerlid "Bij het klimmen mijner jaren"

uit de privésfeer
Zijn vader was commissaris te Amsterdam (1792), schepen van Amsterdam (1794) en lid van Provinciale Staten van Holland (1814-1820). Hij was in 1814 benoemd tot lid van de Notabelenvergadering, maar verscheen niet.

verkiezingen
  • Versloeg in 1848 in het district 's-Gravenhage I D. Donker Curtius (lib.)
  • Werd bij de algemene verkiezingen in 1850 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg Ae. baron Mackay (a.r), E. van der Oudermeulen en P.C. Schooneveld.
  • Werd in 1853 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg J.P.P. baron van Zuylen van Nijevelt, P.Ph. van Bosse, G. Groen van Prinsterer en G.L. Baud.

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Buitenlandse Zaken, juni 1856 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.