Dr. W.F. (Franz) Lichtenauer

foto Dr. W.F. (Franz) Lichtenauer
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Erudiete en bescheiden kenner van het zee- en handelsrecht, die als (adjunct-)secretaris van de Rotterdamse Kamer van Koophandel een belangrijke rol speelde bij de ontwikkeling van de Rotterdamse haven. Had ook in de wederopbouw daarvan een belangrijk aandeel. In de Eerste Kamer hield hij zich bezig met verkeer en waterstaat en economische onderwerpen. Zat tevens in het Europees Parlement. In 1959 was hij een serieuze kandidaat voor een ministerschap. Zeer actief als amateur-historicus.

CHU
in de periode 1956-1973: lid Eerste Kamer, lid Europees Parlement (vóór 1979), lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen (roepnaam)

Wilhelm Franz (Franz)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 11 mei 1900

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 5 februari 1987

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 3 juli 1956 tot 1 oktober 1961
  • lid Europees Parlement, van 1 januari 1958 tot 1 oktober 1961 (aangewezen door de Staten-Generaal)
  • lid Raad van State, van 1 oktober 1961 tot 1 februari 1973 (benoemd bij K.B. van 10 mei 1961)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/28)

  • lid raad van beheer Nutsacademie voor Pedagogische en Maatschappelijke Vorming te Rotterdam
  • lid algemene raad voor de Volksuniversiteit te Rotterdam

afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid afdeling Economische Zaken (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/3)
  • erelid historische vereniging "Rotterdamum" te Rotterdam, van 1973 tot 5 februari 1987
  • erelid Benelux Comité, vanaf 17 december 1965

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder verkeer en waterstaat van de CHU-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met economische zaken en buitenlandse zaken.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in april 1959 tijdens de eerste formatiepoging van De Quay beoogd minister van Binnenlandse Zaken

verkiezingen
  • Werd in 1956 en 1960 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

niet-aanvaarde politieke functies
  • staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, 1957 (geweigerd)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.