Mr. A.N. Molenaar

foto Mr. A.N. Molenaar
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Liberale senator, die vooral bekend werd als kenner van het arbeidsrecht en van de sociale zekerheid. Schreef tussen 1941 en 1958 een driedelig standaardwerk over arbeidsrecht. Bekleedde in Amsterdam en Leiden een hoogleraarschap. Speelde tevens een belangrijke rol in de organisaties van de liberale werkgevers en was medeoprichter van de Stichting van de Arbeid. Fractievoorzitter van de PvdV en de VVD. Geacht, nauwgezet en constructief Eerste Kamerlid.

PvdV, VVD
in de periode 1946-1958: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen

Anthonie Nicolaas

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Waddinxveen, 20 april 1888

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 21 november 1958

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Bond van Vrije-Liberalen, tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", van 16 april 1921 tot 14 maart 1946 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 14 maart 1946 tot 24 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 24 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • buitengewoon hoogleraar sociale wetgeving, Rijksuniversiteit Leiden, van 1 januari 1946 tot 10 januari 1952 (vanwege de "Stichting Labor")
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 21 november 1958
  • fractievoorzitter PvdV Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 24 januari 1948
  • fractievoorzitter VVD Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 24 januari 1948 tot 21 november 1958
  • hoogleraar sociale wetgeving, Rijksuniversiteit Leiden, van 10 januari 1952 tot 16 september 1958

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/20)

  • lid redactie "Sociaal Maandblad Arbeid", van 1954 tot 21 november 1958
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, van januari 1957 tot 21 november 1958

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 8 januari 1957 tot 17 september 1957
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 16 september 1958 tot 21 november 1958

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Bij uitstek deskundig op het gebied van het arbeidsrecht
  • Interpelleerde op 9 november 1954 minister Luns over vorderingen in India van Nederlanders en Nederlandse rechtspersonen die in 1940 waren overgegaan op de Nederlandse regering

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bedacht tijdens de bezetting zowel de privaatrechtelijke rechtsvorm als de naam voor de Stichting van de Arbeid, het overleg van werkgevers, werknemers en overheid over de arbeidsvoorwaarden

verkiezingen
  • Werd in 1946, 1948, 1951, 1952 en 1956 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.