Mr. J.Ch.A.M. (Jan) van de Mortel

foto Mr. J.Ch.A.M. (Jan) van de Mortel
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Tilburgse burgemeester die enige tijd de katholieke fractie in de Senaat leidde, maar door ziekte vaak afwezig was. Was aanvankelijk advocaat en later wethouder en voorzitter van de Raad van Arbeid. Weigerde in 1944 Tilburgers aan te wijzen voor werkzaamheden in Zeeland en werd geïnterneerd in Sint-Michielsgestel. Keerde later dat jaar terug als burgemeester. Typische katholieke regent, die gerespecteerd werd door de bevolking.

RKSP, KVP
in de periode 1939-1947: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen (roepnaam)

Jan Christiaan Alfons Maria (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 19 juli 1880

overlijdensplaats en -datum
Tilburg, 21 december 1947

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 september 1939 tot 21 december 1947
  • burgemeester van Tilburg, van 15 januari 1940 tot 12 juli 1944 (geïnstalleerd 20 januari; ontslagen door de bezetter)
  • burgemeester van Tilburg, van 27 oktober 1944 tot 15 januari 1946
  • fractievoorzitter RKSP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1945 tot 22 december 1945
  • fractievoorzitter KVP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 22 december 1945 tot 23 juli 1946

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskampen te Sint-Michielsgestel en Vught, van 13 juli 1944 tot 12 september 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/12)

  • voorzitter Raad van Commissarissen Tilburgse Hypotheekbank
  • functies bij culturele genootschappen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Heeft nimmer het woord gevoerd in de Eerste Kamer. Verscheen vanaf januari 1947 wegens ziekte vrijwel niet meer in de Eerste Kamer.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/7)
  • Een tweede zoon sneuvelde in januari 1949 in Indonesië
  • Werd op 13 juli 1944 gearresteerd omdat hij weigerde mee te werken aan het vorderen van arbeidskrachten voor werkzaamheden aan kustverdedigingswerken in Zeeland
  • Op het Burgemeester Van de Mortelplein in Tilburg staat een in 1958 door Albert Termote vervaardigd bronzen beeld van hem

verkiezingen
  • In 1939 kandidaat in en in 1946 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.