Mr. C.H. baron van Rhemen van Rhemenshuizen

foto Mr. C.H. baron van Rhemen van Rhemenshuizen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Burgemeester van Brummen die dertig jaar Eerste Kamerlid voor Gelderland was. Kamerheer in buitengewone dienst die in de Senaat vaak conservatieve standpunten innam en bijvoorbeeld tegen de afschaffing van de doodstraf stemde. Rekende zichzelf later tot de (gematigd) liberalen, vooral vanwege afkeer van de kerkelijke partijen. Door familiebanden gelieerd aan adellijke families als Schimmelpenninck van der Oye.

'pragmatisch' liberaal, liberaal
in de periode 1850-1880: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen

Cornelis Herman

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dieren (gem. Rheden, Gld.), 8 september 1811

overlijdensplaats en -datum
Brummen (Gld.), 11 februari 1880

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • 'pragmatisch liberaal' (rekende zichzelf in 1870 tot de (gematigd) liberalen)
  • conservatief-liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Gedeputeerde Staten van Gelderland, van 1 augustus 1842 tot 26 september 1850
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 oktober 1850 tot 11 februari 1880 (voor Gelderland)
  • burgemeester van Brummen, van 1 oktober 1852 tot 1 juli 1867

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • kamerheer in buitengewone dienst van koning Willem III, van 2 maart 1837 tot 11 februari 1880
  • lid Staatscommissie tot het onderzoeken der koloniale rekeningen over 1864

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1872 tot mei 1872
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1877 tot januari 1878

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal
  • Stemde in 1874 tegen de ontwerp-Hogeronderwijswet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Moest in 1850 aftreden als gedeputeerde, omdat zijn zwager Commissaris des Konings werd

uit de privésfeer
Zijn jongste zoon was burgemeester van Wassenaar

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.