Dr. L.M. (Bertus) de Rijk

foto Dr. L.M. (Bertus) de Rijk
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Foto Nico Naeff/Nationaal Archief
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Erudiet PvdA-Eerste Kamerlid met veel gevoel voor (verfijnde) humor. Hoogleraar wijsbegeerte in Nijmegen en later in Utrecht en Leiden. Als wijsgerig classicus verlevendigde hij zijn redevoeringen vaak met fraaie beeldspraken, opmerkelijke vergelijkingen en aan de klassieke oudheid of de Middeleeuwen ontleende gebeurtenissen. Werd als katholiek lid van de PvdA ná het Mandement i van 1954. Was onder meer onderwijs- en defensiewoordvoerder en eerste ondervoorzitter van de Senaat.

PvdA
in de periode 1956-1991: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Lambertus Marie (Bertus)

geboorteplaats en -datum
Hilversum, 6 november 1924

overlijdensplaats en -datum
Maastricht, 30 juni 2012

2.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1954

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • wetenschappelijk assistent, Rijksuniversiteit Utrecht, van 1947 tot 1952
  • leraar klassieke talen, R.K. "Lyceum voor meisjes 'OLV ter Eem'" te Amersfoort, van 1950 tot 1959
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 20 september 1961
  • wetenschappelijk hoofdambtenaar wijsbegeerte van Oudheid en Middeleeuwen, Rijksuniversiteit Utrecht, van 1959 tot september 1961
  • hoogleraar Middeleeuwse wijsbegeerte, Katholieke Universiteit Nijmegen, van september 1961 tot 1 december 1969
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 oktober 1964 tot 11 juni 1991
  • buitengewoon hoogleraar Middeleeuwse wijsbegeerte, Rijksuniversiteit Utrecht, van 21 december 1967 tot 1 maart 1984 (benoemd 20 november)
  • hoogleraar Antieke en Middeleeuwse wijsbegeerte, Rijksuniversiteit Leiden, van 1 december 1969 tot 1 december 1988 (benoemd bij K.B. van 12 augustus 1969)

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid Raad van Toezicht Academisch Ziekenhuis Leiden
  • lid externe commissie Tweede Kamer inzake kiesstelsel, kabinetsformatie en Eerste Kamer, van 27 januari 1992 tot 1993

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • voorzitter Commissie voor de Verzoekschriften (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 22 september 1981 tot 11 juni 1991, opmerking: herkozen 17 juli 1987
  • voorzitter vaste commissie voor Onderwijs en Wetenschappen (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 13 januari 1987 tot 23 juni 1987

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder (hoger-)onderwijs van de PvdA in de Eerste Kamer. Hield zich ook met defensie bezig.
  • Was in 1985 woordvoerder van zijn fractie bij de behandeling van het wetsvoorstel tot goedkeuring van de overeenkomst met de VS over plaatsing van kruisvluchtwapens

opvallend stemgedrag (0/14)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde tot de sympathisanten van Nieuw-Links

uit de privésfeer
  • Zijn eerste echtgenote was voor de PvdA raadslid in Amersfoort en lid van Provinciale Staten van Gelderland
  • Was principieel tegenstander van het vroegere systeem van koninklijke onderscheidingen

verkiezingen
  • Werd in 1956 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg
  • Was in 1963 kandidaat in en werd in 1966, 1971, 1977 en 1981 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • J. Greyn, "Senator De Rijk? Nooit van gehoord.", interview in "De Stem", 2 maart 1991
  • "De Rijk op de barricade". Vraaggesprek met een markant senator door Rob Edens en Annemiek Westman in "Debat, Leids Politicologisch Magazine", januari 1991
  • "Perscriticus De Rijk krijgt eindelijk gelijk", column van Hans Goslinga in Trouw, 11 september 2004
  • J.W. van Hulst, "In memoriam prof.dr. L.M. (Bertus) de Rijk (1924-2012)", in: Jaarboek Parlementaire Geschiedenis 2012, 161
  • Levensbericht door H.A.G. Braakhuis, Levensberichten en Herdenkingen KNAW, 2013

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.