Mr. E.H. (Edzo) Toxopeus

foto Mr. E.H. (Edzo) Toxopeus
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Met dank overgenomen van Parlement.com.

In de periode 1963-1969 de gezaghebbende leider van de VVD als opvolger van Oud. Welsprekende, hoffelijke en aimabele zoon van een lutherse dominee. Aanvankelijk advocaat in Breda. Werd al na drie jaar in de Kamer minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet-De Quay. Befaamd om de Toxopeusronde (loonsverhoging voor ambtenaren) die hij als minister begin jaren zestig doorvoerde. Voerde tevens de vrije zaterdag en het welvaartvaste pensioen voor ambtenaren in. Na zijn ministerschap in het kabinet-Marijnen teruggekeerd in de Tweede Kamer als fractievoorzitter. Werd in 1969 Commissaris van de Koningin in Groningen en daarna staatsraad en minister van staat.

VVD
in de periode 1956-1988: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, minister, lid Raad van State, Commissaris van de Koning(in), politiek leider

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen (roepnaam)

Edzo Hendrik (Edzo)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amersfoort, 19 februari 1918

overlijdensplaats en -datum
Oegstgeest, 23 augustus 2009

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 1946 tot 28 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 28 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 19 mei 1959
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 19 mei 1959 tot 14 april 1965 (van 18 augustus 1959 tot 1 mei 1963 tevens belast met aangelegenheden betreffende Nederlands Nieuw-Guinea)
  • fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1963 tot 24 juli 1963
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 juli 1963 tot 24 juli 1963
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1965 tot 1 november 1969
  • fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 maart 1966 tot 1 oktober 1969
  • Commissaris van de Koningin in Groningen, van 16 februari 1970 tot 1 november 1980 (benoemd bij K.B. van 30 september 1969)
  • lid Raad van State, van 1 november 1980 tot 1 maart 1988 (benoemd bij K.B. van 20 juni 1980)

ambtstitel
  • minister van staat, van 22 januari 1985 tot 23 augustus 2009

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/18)

  • voorzitter Stichting Aids Fonds, van 1 maart 1988 tot 1 september 1991
  • voorzitter Bezwaarschriftencommissie, CFV (Centraal Fonds voor de Volkshuisvesting), van 1989 tot 1997

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Wijziging van de bedragen in de Grondwet inzake het inkomen van de Kroon (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 juni 1968 tot oktober 1968 (8683)
  • voorzitter afdeling Landbouw en Visserij (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich aanvankelijk in de Tweede Kamer bezig met volkshuisvestingszaken
  • Was in 1966 woordvoerder van zijn fractie bij het debat over de herziening van het Reglement van Orde

als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/13)
  • Diende in 1965 de ontwerp-Algemene Burgerlijke Pensioenwet in. Dit voorstel werd door zijn opvolger in 1966 in het Staatsblad gebracht. (7.980)
  • Belangrijke benoemingen tijdens zijn ministerschap: Kortmann (KVP, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant), Fock (VVD, Commissaris van de Koningin in Groningen), Kranenburg (PvdA, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland), Gaarlandt (partijloos, Commissaris van de Koningin in Drenthe), Van Nispen tot Pannerden (KVP, Commissaris van de Koningin in Overijssel), Van Rooy (KVP, Commissaris van de Koningin in Limburg); Thomassen (PvdA, burgemeester van Rotterdam), Witte (KVP, burgemeester van Eindhoven); Beel (KVP, vicepresident van de Raad van State)

als bewindspersoon (wetgeving) (2/19)
  • Bracht in 1964 een wet tot stand tot samenvoeging van de gemeenten Bunnik, Odijk en Werkhoven en vorming van een nieuwe gemeente Bunnik
  • Bracht in 1965 een wet tot stand tot vereniging van de gemeenten Noordbroek en Zuidbroek en vorming van een nieuwe gemeente Oosterbroek

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vormde in 1964 met zijn collega's Marijnen, Biesheuvel en Scholten het zgn. 'Irene-kwartet': de vier ministers die zich direct bezighielden met de perikelen rond het (voorgenomen) huwelijk van prinses Irene

uit de privésfeer
Zijn vader was predikant van de Evangelisch-Luthersche Kerk, vanaf 1921 in Breda

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Buitenlandse Zaken, december 1977 (geweigerd)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.