Dr. K. (Khadija) Arib

foto Dr. K. (Khadija) Arib
bron: Flickr / Partij van de Arbeid
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Khadija Arib (1960) is sinds 19 mei 1998 lid van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, met een onderbrekening van 30 november 2006 tot 1 maart 2007. Van 13 januari 2016 tot 7 april 2021 was zij voorzitter van de Tweede Kamer. Mevrouw Arib is van Marokkaanse afkomst en kwam op haar vijftiende naar Nederland. Zij was voor zij Kamerlid werd onder meer waarnemend hoofd en senior-beleidsmedewerker Maatschappelijke Opvang en Gezondheidszorg van de gemeente Amsterdam. In de Tweede Kamer hield zij zich bezig met gezondheidszorg, medisch-ethische vraagstukken, bestrijding van mensenhandel en zedenwetgeving. Zij was voorzitter van de algemene commissie voor Jeugdzorg. In de periode 2012-2016 was zij eerste ondervoorzitter van de Tweede Kamer en in de periode 2014-2016 secretaris van de PvdA-fractie.

PvdA
in de periode 1998-heden: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornaam (roepnaam)

Khadija (Khadija)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hedami (Marokko), 10 oktober 1960

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 30 november 2006
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 1 maart 2007
  • waarnemend voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 december 2015 tot 13 januari 2016
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 januari 2016 tot 7 april 2021

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige
  • voorzitter curatorium Internationaal Perscentrum "Nieuwspoort", vanaf januari 2016
  • lid Raad van Advies Carnegiestichting, vanaf januari 2016

vorige (2/19)
  • voorzitter Raad van Toezicht Stichting Alleskits in Rotterdam e.o., van 23 januari 2013 tot december 2014
  • voorzitter bij de verbetering van geboortezorg in Zuidoost-Brabant, 29 januari 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/9)
  • voorzitter Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 januari 2016 tot 7 april 2021
  • voorzitter werkgroep viering 100 jaar kiesrecht (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 2018 tot 2020

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/5)
  • lid Comité van Aanbeveling 100 jaar Kiesrecht, van augustus 2017 tot 2020
  • ambassadeur Stichting Ruby and Rose, vanaf september 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Diende in 2008 een nieuw initiatiefwetsvoorstel in tot instelling van een Kinderombudsman. Anders dan in het eerdere voorstel werd niet gekozen voor een zelfstandig instituut, maar voor aansluiting bij het bureau van de National Ombudsman. Het voorstel werd in 2010 aanvaard door de Eerste Kamer. (31.831)
  • Op haar voorstel werden onder meer (dertigleden)debatten gehouden over de babysterfte, huiselijk geweld en geweldsincidenten bij moskeeën

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/10)
  • Werd in 2018 door het tijdschrift Harper's Bazaar verkozen tot 'Woman of the Year'
  • Was in 2019 de eerste Tweede Kamervoorzitter die een motie medeondertekende. De motie wees intimidatie van Kamerleden vanwege hun afkomst door andere Kamerleden af. (30.950, nr. 173)
  • Werd in april 2021 bij de verkiezing van de Tweede Kamervoorzitter verslagen door Vera Bergkamp (D66). Zij kreeg 38 stemmen, tegen 74 voor Bergkamp. Op de derde kandidaat, Martin Bosma, werden 27 stemmen uitgebracht.

uit de privésfeer
Haar ouders waren werkzaam in een wasserij in Schiedam. Haar vader overleed in 1980.

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2017 en 2021 nummer 2 op de PvdA-kandidatenlijst. Kreeg in 2017 48.440 en in 2021 52.493 stemmen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 24 januari 2020.