Mr.Drs. G.J. (Gerrit Jan) Wolffensperger

foto Mr.Drs. G.J. (Gerrit Jan) Wolffensperger
bron: Fotobureau Dijkstra
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Amsterdamse D66-politicus die na onder meer fotograaf, journalist en docent te zijn geweest, wethouder van Amsterdam werd. Stapte in 1986 over naar de Tweede Kamer en werd daar een gerespecteerd, spreekvaardig lid, onder meer op justitiegebied. Volgde Van Mierlo op als fractievoorzitter toen die lid werd van het paarse kabinet. Had in die functie soms de moeilijke taak kritisch te zijn over het beleid van enkele D66-bewindslieden en tegelijkertijd het kabinetsbeleid te steunen. Verliet nog voor het einde van de kabinetsperiode de Haagse politiek om omroepbestuurder te worden. Zoon van de vermoorde verzetsstrijder Gerrit Jan van der Veen.

D66
in de periode 1986-1997: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:

Voornamen (roepnaam)

Gerrit Jan (Gerrit Jan)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 9 augustus 1944

Partij/stroming

partij(en)
  • D'66 (Democraten 1966), van januari 1968 tot 15 juni 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

Hoofdfuncties/beroepen (4/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 juni 1986 tot 3 december 1997
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 augustus 1994 tot 21 november 1997
  • voorzitter Raad van Bestuur NOS (Nederlandse Omroep Stichting) (later 'de Publieke Omroep'), van 1 februari 1998 tot 1 februari 2003
  • lid Raad voor de Journalistiek, van 2003 tot 2011

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige
  • voorzitter Pictoright (auteursrecht van virtuele makers, fotografen, beeldend kunstenaars), vanaf 1 januari 2008

vorige (2/35)
  • informateur collegeonderhandelingen in Amsterdam, vanaf 22 maart 2010 (naast Eberhard van der Laan)
  • voorzitter bestuur Uitgeverij Bas Lubberhuizen B.V.

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
ondervoorzitter vaste commissie voor Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 september 1986 tot oktober 1994

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër
  • Voor hij fractievoorzitter werd, was hij woordvoerder justitie, verkeer en waterstaat en media van de D66-Tweede Kamerfractie. Was in 1988 woordvoerder bij de behandeling van het rapport van de enquêtecommissie bouwsubsidies.
  • Interpelleerde op 4 juni 1991 minister-president Lubbers en minister Van den Broek over hun standpunten inzake een eventueel Nederlands militair ingrijpen in Suriname

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Maakte tussen 1986 en 1994 deel uit van het Des-Indesberaad, waarin politici van VVD, PvdA en D66 mogelijke samenwerking verkenden
  • Trad in 1985 bij de behandeling van het initiatiefwetsvoorstel-Nijpels woningsplitsing op als adviseur van de initiatiefnemer. Als wethouder van Amsterdam was hij pleitbezorger geweest van dit voorstel.

uit de privésfeer
  • Won als Kamerlid een wedstrijd in welsprekendheid, 1989
  • Zoon van de gefusilleerde verzetsstrijder Gerrit Jan van der Veen. Werd opgevoed door zijn moeder Gustave Rubsaam, die in 1953 in het huwelijk trad met de anesthesist dr. Willem Wolffensperger

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.