Jhr.Mr. N. Steengracht van Oosterland

foto Jhr.Mr. N. Steengracht van Oosterland
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Uit Middelburg afkomstige bestuurder, die zich na de omwenteling van 1795 in Den Haag vestigde. vóór 1795 bekleedde hij, net als eerder zijn vader, functies bij de Admiraliteit in Zeeland. Leidde in 1815 de vergaderingen van de (Dubbele) Staten-Generaal waarin over de nieuwe Grondwet werd beslist. Behoorde in 1815 tot de eerste door de koning benoemde Eerste Kamerleden en bleef tot op hoge leeftijd (86 jaar) lid.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I en Willem II
in de periode 1814-1840: lid notabelenvergadering, lid Staten-Generaal, voorzitter Staten-Generaal, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

Voornaam

Nicolaas

Personalia

geboorteplaats en -datum
Middelburg, 27 november 1754

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 13 december 1840

Partij/stroming

stroming(en)
  • staatsgezind (ten tijde van de Republiek)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 2 mei 1814 tot 1 september 1815 (voor Zeeland)
  • voorzitter Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 8 augustus 1815 tot 19 augustus 1815 (tijdens de tweede lezing van de Grondwetsherziening, met dubbel ledental)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1815 tot 13 december 1840

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Nevenfuncties

  • lid Ridderschap van Zeeland, vanaf 28 augustus 1814
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 16 september 1815 tot 13 december 1840

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1814 als derde op de voordracht voor het voorzitterschap van de Staten-Generaal geplaatst

uit de privésfeer
  • Zijn zoon Johan was de eerste directeur van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen (Mauritshuis)
  • Zijn vader was advocaat-fiscaal van de Admiraliteit in Zeeland

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 28 augustus 1814

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.