Ch.I.Ph. (Charles) graaf De Thiennes de Lombise

Met dank overgenomen van Parlement.com.

Belgische edelman, die in september 1815 de eerste voorzitter van de Eerste Kamer werd. Hij bleef dat tot oktober 1818 en wisselde daarna het voorzitterschap jaarlijks af met de Noord-Nederlander Röell. In augustus 1814 commissaris-generaal van justitie voor het voorlopig bewind in de Oostenrijkse Nederlanden. Die functie verruilde hij in 1815 met de commissaris-generaal voor het toezicht en beleid der politie. In 1815 maakte hij deel uit van de Grondwetscommissie en werd hij, naast Eerste Kamerlid, minister van staat en lid van de kabinetsraad. Gematigd zuidelijk politicus, die vaak de zijde van de koning koos.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I
in de periode 1814-1830: lid voorlopig bestuur zuidelijke Nederlanden, lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Charles Ignace Philippe (Charles)

geboorteplaats en -datum
Lombise, 27 april 1758

overlijdensplaats en -datum
Lombise, 18 augustus 1839

2.

Partij/stroming

stroming(en)
  • conservatief, clericaal
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/18)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 20 oktober 1830
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1823 tot 18 oktober 1824
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1825 tot 16 oktober 1826
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 oktober 1827 tot 20 oktober 1828
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1829 tot 13 september 1830

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties

  • lid Ridderschap van Henegouwen, vanaf 1 december 1780
  • kamerheer hof van Henegouwen te Bergen (Mons), vanaf 20 december 1790

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Verdedigde in 1821 als één van de weinige zuidelijke leden de ontwerp-Stelselwet van minister Appelius.

uit de privésfeer
  • Verbleef in 1794/1795 in ballingschap te Arnhem
  • Zijn vader was lid van de Staten van Henegouwen
  • Via huwelijk van zijn zoon gelieerd aan de familie De Merode-Westerloo

7.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • R.E. van Ditzhuyzen, "Charles Ignace Philippe graaf de Thiennes de Lombise", in: A. Postma e.a. (red.), "Aan deze zijde van het Binnenhof", 59
  • Biographie Nationale, deel XXIV, 840

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.