Mr.Dr. W.F. baron Röell

foto Mr.Dr. W.F. baron Röell
bron: R.E. van Ditzhuyzen
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Orangistisch Amsterdams regent. Trouw en bescheiden dienaar van Lodewijk Napoleon, die hem aanvankelijk zeer toegenegen was. Was onder meer minister van Buitenlandse Zaken. In 1813 lid van de commissie die de Grondwet ontwierp. Vervulde ook onder Willem I een ministerspost, maar werd in 1817 weggepromoveerd naar de Eerste Kamer. Werd door tijdgenoten omschreven als een bescheiden, toegewijd en bekwaam bestuurder. Gehuwd met Sara Hop, dochter van een rijke Amsterdamse regent.

regeringsgezind ten tijde van Willem I, orangist
in de periode 1806-1835: minister, algemeen secretaris van staat, lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer, minister, lid Grondwetscommissie 1813-1814

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen

Willem Frederik

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • Dr. W.F. Röell, van 2 juli 1790 tot 15 september 1791
  • Mr.Dr. W.F. Röell, van 15 september 1791 tot 16 september 1815
  • Jhr. Mr.Dr. W.F. Röell, van 16 september 1815 tot 9 juli 1819
  • Mr.Dr. W.F. baron Röell, vanaf 9 juli 1819

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 25 oktober 1767

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 3 januari 1835

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/20)

  • secretaris van staat van Binnenlandse Zaken, van 6 april 1814 tot 19 februari 1817
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 februari 1817 tot 3 januari 1835
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1830 tot 15 oktober 1832
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1833 tot 3 januari 1835 (was vanaf 28 oktober 1834 afwezig)

ambtstitel
  • minister van staat, van 19 februari 1817 tot 3 januari 1835

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter Staatscommissie tot herziening van in- en uitvoerrechten, van 23 januari 1820 tot 30 april 1824
  • voorzitter Staatscommissie herziening reglementen en verordeningen m.b.t. het hoger onderwijs, vanaf 13 april 1828

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon
  • Bracht in 1815 een regeling van het hoger onderwijs tot stand, waarbij Leiden, Groningen en Utrecht Hogescholen behielden en Franeker en Deventer een rijksatheneum kregen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Voerde in 1815 definitief het decimale stelsel bij maten en gewichten in

uit de privésfeer
  • Gehuwd met Sara Hop, dochter van oud-thesaurier-generaal Johannes Hop
  • Zijn vader behoorde tot de Amsterdamse regentenklasse

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Financiën, 1828 (geweigerd)

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 16 september 1815
  • baron, 9 juli 1819

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.