Dr.Mr. R. Metelerkamp

Met dank overgenomen van Parlement.com.

Goudse regentenzoon die na de omwenteling van 1795 enige jaren geen kans had om bestuurder te worden. Pas onder Lodewijk Napoleon kreeg hij een bestuurlijke functie. Dankzij zijn contacten met Van Hogendorp werd hij in 1813 secretaris van de Grondwetscommissie. Werd in 1815 Tweede Kamerlid en was in 1821-1822 Kamervoorzitter. Had belangstelling voor economische vraagstukken. Was vanaf 1823 tevens lid van de Raad van State.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1836: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornaam

Rutger

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gouda, 4 maart 1772

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 9 januari 1836

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 20 oktober 1828 (voor Holland)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 31 oktober 1821 tot oktober 1822
  • lid Raad van State, van 16 maart 1823 tot 9 januari 1836

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, tot 16 maart 1823
  • lid commissie voor het ontwerpen van een wet op het openbaar onderwijs, vanaf juli 1829

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Stemde in 1817 tegen de ontwerp-Wet op de middelen

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Medewerker van G.K. van Hogendorp vóór 1813
  • Werd in 1819 als tweede en in 1822 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap geplaatst
  • Werd in 1821 tot Tweede Kamervoorzitter gekozen door Le Heu te verslaan. Le Heu was in 1821 het enige noordelijke lid geweest dat tegen de door de zuidelijke leden fel bestreden Stelselwet had gestemd.

uit de privésfeer
  • Zijn vader behoorde tot de Goudse regentenklasse en was kantonrechter
  • Hij was gehuwd met zijn nicht. Zijn oom en schoonvader was burgemeester van Zwolle.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.