Jhr.Mr. O. Repelaer van Driel

foto Jhr.Mr. O. Repelaer van Driel
bron: R.E. van Ditzhuyzen
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Dordtse orangistische regent die onder Lodewijk Napoleon en Willem I regeringsposten bekleedde. Telg van een voorname familie. Trad in 1787 toe tot de vroedschap. Als prinsgezinde werd hij in 1795 gearresteerd op beschuldiging van landverraad. Het aanvankelijk uitgesproken doodvonnis werd uiteindelijk omgezet in gevangenistraf. Vanaf 1803 bekleedde hij weer openbare functies, maar tijdens de inlijving was hij ambteloos. Als 'minister' van onderwijs wist hij diverse verbeteringen door te voeren.

orangist
in de periode 1815-1818: lid Staatsraad (1806-1810), minister, lid Grondwetscommissie 1813-1814

Inhoudsopgave van deze pagina:

Voornaam

Ocker

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dordrecht, 17 oktober 1759

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 26 oktober 1832

Partij/stroming

stroming(en)
orangist

Hoofdfuncties/beroepen (4/21)

  • commissaris-generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van 16 september 1815 tot 19 maart 1818
  • directeur-generaal van de Hervormde Eredienst ad interim, van 16 september 1815 tot 19 maart 1818
  • minister van Waterstaat ad interim, van 1 juli 1819 tot 1 januari 1820
  • lid Provinciale Staten van Holland, van 7 juli 1818 tot 26 oktober 1832 (voor de Ridderschap)

ambtstitel
  • minister van staat, van 25 maart 1818 tot 26 oktober 1832

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Nevenfuncties (2/6)

  • president Algemeene Maatschappij tot bevordering van volksvlijt te Brussel, vanaf 1819
  • gouverneur "De Nederlandsche Bank" te Brussel, tot 1830

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid sectie Oorlog en Marine (Staatsraad), van 16 juni 1808 tot 30 november 1808
  • president sectie Oorlog en Marine (Staatsraad), van 30 november 1808 tot 1 januari 1809

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als bewindspersoon (2/4)
  • Voerde de officiële academische graden 'kandidaat' en 'doctor' in
  • Herstelde in 1817 de in 1798 opgeheven universiteit van Leuven en bewerkstelligde de oprichting van universiteiten in Gent en Luik

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Zijn later collega Van Maanen eiste als procureur-generaal in 1797 de doodstraf tegen hem
  • Werd uiteindelijk veroordeeld tot vier jaar, die hij uitzat in de Gevangenenpoort te 's-Gravenhage
  • Nam in 1813 deel aan de besprekingen over de vorming van een voorlopig bewind

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 28 augustus 1814

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.