Europarlement voor CO2-limiet vliegtuigen

woensdag 19 april 2006

BRUSSEL (ANP) - De verkeersspecialisten onder de Europarlementsleden zijn voor het plan om de Europese luchtvaart een CO2-limiet op te leggen. Vliegtuigmaatschappijen die meer broeikasgas uitstoten, moeten rechten bijkopen.

Op voorstel van VVD'ster Jeanine Hennis-Plasschaert steunden de meeste Europarlementariërs in de verkeerscommissie woensdag een plan daartoe van de Europese Commissie. Verzet kwam echter van de Groenen (die een strengere aanpak bepleiten) en van de christendemocraten, waaronder het CDA, die eerst nader onderzoek willen. ,,Het is te onduidelijk wat de gevolgen van dit plan zijn op het concurrentievermogen van de sector'' , zei Europarlementslid Corien Wortmann (CDA). Het EU-parlement als geheel stemt binnen enkele maanden over het voorstel.

Luchtvaartmaatschappijen moeten zich volgens het plan in 2009 aansluiten bij het Europese systeem voor verhandelbare CO2-emissierechten (EU-ETS). De uitstoot van CO2 wordt gezien als een van de oorzaken van de opwarming van de aarde.

Hennis-Plasschaert geeft de emissiehandel de voorkeur boven btw op tickets en accijns op kerosine, wat enkele milieuspecialisten in het parlement bepleiten. ,,Btw en accijns zijn wellicht leuk voor de schatkist, maar de milieu-effectiviteit staat geenszins vast'', aldus de VVD-ster.

Vliegtuigen zorgen nu voor 3 procent van de totale uitstoot aan broeikasgassen. De emissies in de luchtvaart nemen echter sneller toe dan in andere sectoren. De luchtvaartsector kan zich in grote lijnen in de plannen van de Europese Commissie vinden.