T.M.Ch. (Ton) Elias

foto T.M.Ch. (Ton) Elias
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
Fotopersburo Dijkstra
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Opvallend VVD-Tweede Kamerlid in de periode 2008-2017, dat zich met onderwijs, mediabeleid, economische zaken en verkeer bezighield. Zoon van een bekende onderwijsjournalist en zelf parlementair journalist, voorlichter en later eigenaar van een communicatiebureau. Sinds 2012 was hij fractiesecretaris en tevens lid van het Presidium. Hij leidde het onderzoek naar (mislukte) ict-projecten bij de overheid i en was lid van de enquêtecommissie Fyra i. Had soms de naam een 'botterik' te zijn, maar stond ook te boek als onafhankelijk, collegiaal, gedegen en recht door zee. Trachtte in 2012 en 2016 tevergeefs Tweede Kamervoorzitter te worden.

VVD
in de periode 2008-2017: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Ton Maarten Christofoor (Ton)

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 maart 1955

2.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdA (Partij van de Arbeid) (enige jaren)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1995

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • eigenaar Elias Communicatie en Elias Advies B.V., vanaf 1 januari 2000 (verkocht eind december 2006 'Elias Communicatie' vanwege zijn beoogde Kamerlidmaatschap)
  • interim-activiteiten op communicatiegebied vanuit Elias Advies, van januari 2007 tot december 2008
  • directeur Elias Advies B.V., tot januari 2015
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 december 2008 tot 23 maart 2017
  • wijnimporteur (Elias wijnen), vanaf 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige
  • directeur Ton Elias B.V.
  • commentator en dagvoorzitter, vanaf 2017

vorige (2/5)
  • columnist "NRC Handelsblad", van november 2010 tot juli 2011
  • voorzitter Raad van Commissarissen verslavingszorginstelling Rodersana, van 2017 tot 2022

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Veiligheid en Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 4 november 2015 tot maart 2016
  • eerste ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 januari 2016 tot 28 maart 2017

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • In de periode 2008-2010 was hij woordvoerder economische zaken en vermindering administratieve lastendruk, daarna hield hij zich bezig met onderwijsbeleid, verkeer en luchtvaart en was hij woordvoerder mediabeleid

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Leidde vanaf 2003 het consortium dat de campagne "Europa. Best Belangrijk" verzorgde, die de betrokkenheid van de Nederlandse burgers bij Europa moest vergroten., opmerking: de bedenker van de overheidscampagne?
  • Wilde zich in 2012 kandidaat stellen voor het Tweede Kamervoorzitterschap, maar zijn fractie gaf met een klein verschil (21 tegen 18 stemmen) de voorkeur aan Anouchka van Miltenburg
  • Werd in januari 2016 bij de verkiezing van de Tweede Kamervoorzitter in de vierde stemmingsronde met 83 tegen 51 stemmen verslagen door Khadija Arib (PvdA)

uit de privésfeer (3/4)
  • Produceerde onder meer "De Vierde Kamer" (voor RTL-4), "Elias aan de Amstel" (politiek interviewprogramma van AT5) en "De Openbare Les" (AT5)
  • Adviseerde tientallen politici, bestuurders en leden van Raden van Bestuur op het gebied van in- en externe communicatie en persinterventie-strategie
  • Zijn vader was journalist bij dagblad "De Tijd" en "NRC Handelsblad". Hij was een bekend onderwijsjournalist, de eerste op dit specialisme in Nederland.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • "'Lastpak? Wat nou, lastpak?'", interview met Coen Verbraak, Volkskrant Magazine, 4 november 2006
  • "'Ruziezoeker? Ik?', interview met Daan Dijksmans, HP De Tijd, 8 januari 2010
  • Tom-Jan Meeus, "Politiek is tegen schenen schoppen, net zolang tot de coalitie valt", NRC Weekend, 21/22 december 2013
  • Romana Abels, "Als zij provoceren, dan provoceer ik terug", Trouw, 11 juli 2015

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.