Dr. M.L. (Mei Li) Vos

foto Dr. M.L. (Mei Li) Vos
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Gabriela Hengeveld
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Mei Li Vos (1970) is sinds 11 juni 2019 lid van de PvdA-Eerste Kamerfractie en was tot 13 juni 2023 tevens fractievoorzitter. Zij kwam in 2007 in de Tweede Kamer, na oprichtster en voorzitter te zijn geweest van het zich op flexwerkers en deeltijd-werknemers richtende AVV (het Alternatief voor Vakbond). Adviseerde daarvoor onder meer de overheid over de gevolgen van informatisering. Werd na haar eerste periode in de Kamer (tot 2010) directeur p.r. en public affairs van Orange Gas en opnieuw publiciste. Keerde in 2012 terug als Kamerlid. Was ondervoorzitter van de enquêtecommissie Fyra i en is sinds 2023 eerste ondervoorzitter van de Eerste Kamer.

PvdA, GL-PvdA
in de periode 2007-heden: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Mei Li (Mei Li)

geboorteplaats en -datum
Eindhoven, 31 maart 1970

2.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 16 mei 2002 (vanaf 4 februari 2023 tevens GroenLinks)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (8/18)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 maart 2007 tot 17 juni 2010
  • directeur p.r. en public affairs "Orange Gas" (exploitatie en realisatie van 'groengas'tankstations), van april 2011 tot augustus 2012
  • associate partner NPEX, van augustus 2010 tot augustus 2012
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 2012 tot 23 maart 2017
  • vicevoorzitter AVV (Alternatief voor Vakbond), van 1 september 2017 tot 1 juli 2020 (belast met zzp-tak, public affairs en ledenwerving)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 11 juni 2019
  • fractievoorzitter PvdA, Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 juni 2019 tot 13 juni 2023
  • directeur Stichting NDI (Nederlands Debat Instituut), van 1 juni 2021 tot 1 juni 2022

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige (2/4)
  • lid Raad van Advies Kennisland, vanaf 8 december 2022
  • voorzitter Raad van Toezicht Literatuurmuseum, vanaf 21 december 2022

vorige (2/12)
  • lid bestuur "De Auteursbond", van juni 2018 tot mei 2021
  • lid bestuur Stichting HENA, van 1 oktober 2020 tot 10 januari 2022

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • eerste ondervoorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 4 juli 2023
  • lid College van Voorzitter en Ondervoorzitters (Eerste Kamer der Staten-Generaal), vanaf 4 juli 2023

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • lid Comité van Aanbeveling Indisch Herinneringscentrum, vanaf 25 oktober 2019
  • ambassadeur Stichting Nederland Debat Instituut, vanaf 1 juni 2021

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (3/4)
  • Bracht in 2015 samen met Sharon Gesthuizen (SP) de initiatiefnota 'Arbeidsovereenkomsten Postmarkt' uit (34.136)
  • Nam in 2016 de verdediging van Jacques Monasch over van een door hem en Agnes Mulder (CDA) ingediend initiatiefwetsvoorstel in over een uiterste betaaltermijn van zestig dagen voor grote ondernemingen. Het voorstel werd in 2017 aanvaard. (34.559)
  • Diende in 2017 samen met Sharon Gesthuizen (SP) een initiatiefnota in over tolken en vertalers ('Een gelijk speelveld voor tolken en vertalers') (34.701)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd op 27 juni 2023 verslagen bij de verkiezing van de Eerste Kamervoorzitter. Zij kreeg 26 stemmen, tegen 44 voor Jan Anthonie Bruijn.
  • Versloeg op 4 juli 2023 bij de verkiezing van eerste ondervoorzitter van de Eerste Kamer Robert Croll (BBB) met 37 tegen 28 stemmen.

uit de privésfeer (3/6)
  • Woonde in Veldhoven in een Christelijke commune
  • Deed voor haar dissertatie onderzoek in Indonesië
  • In april 2020 initiatiefnemer van HoudeHEMA

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • "'Ik moet altijd overal heel erg iets van vinden", Volkskrant Magazine, 30 september 2006
  • Marc Peeperkorn en Sheilla Sitalising, "'Misschien ben ik geen goede politicus'", "De Volkskrant", 29 december 2006
  • Pieter Verbeek, "Bekendheid is fijn, maar geen doel op zich", Staatscourant, 20 juli 2007
  • Arjan Visser, "'Het leven valt uiteindelijk altijd vreselijk mee'", Trouw, 30 juli 2011 (rubriek 'Tien geboden')

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.