D.J.G. (Dion) Graus

foto D.J.G. (Dion) Graus
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Tweede Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Dion Graus (1967) is sinds 30 november 2006 lid van de Tweede Kamerfractie van de PVV i. Hij was presentator van een dierenprogramma op de commerciële zender TV Limburg. De heer Graus heeft als woonplaats Heerlen. Hij houdt zich in de Tweede Kamer vooral bezig met midden- en kleinbedrijf, luchtvaart, mainports, banken en financieel toezicht. De heer Graus was lid van de parlementaire onderzoeks- en enquêtecommissie kredietcrisis.

PVV
in de periode 2006-heden: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Dion Jean Gilbert (Dion)

geboorteplaats en -datum
Heerlen, 19 maart 1967

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek (opgevoed)

2.

Partij/stroming

partij(en)
PVV (Partij voor de Vrijheid)

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • verkoop-, marketing- en PR-functies in de automobielbranche, van 1991 tot 1996, opmerking: was o.a. autoverkoper bij de BMW-dealer in Roermond
  • dierenartsbezoeker (vertegenwoordiger) bij geneesmiddelenbedrijf "AST Farma" te Oudewater, van 1997 tot april 1999
  • verkoopmanager director "Anisane", leverancier van geneesmiddelen voor gezelschapsdieren te Raamsdonksveer, van 1 juli 1999 tot 1 juni 2002, opmerking: verkoper?
  • manager "Nutraceuticals Chassot/ Vétoquinol", Franse producent van diergeneesmiddelen, van 1 juni 2002 tot 4 juni 2003, opmerking: periode niet werkend volgemaakt
  • presentator en producent bij TV Limburg (commerciële regionale zender), van 2003 tot augustus 2006
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 30 november 2006

4.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid tijdelijke commissie parlementair onderzoek financieel stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 24 juni 2009 tot november 2010
  • lid Parlementaire Enquêtecommissie Financieel Stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 16 november 2010 tot 8 november 2011
  • ondervoorzitter themacommissie Dierhouderij (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 november 2010 tot 14 juni 2011

5.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • "Grotius College" te Heerlen, van 1980 tot 1986, opmerking: oud-leerling meldt dat vwo onjuist is, hij is niet vermeld bij de geslaagden (Limburgs Dagblad)
  • atheneum, "Zuidlimburgs Avondcollege" te Heerlen (eindexamen juli 1989)

cursussen
  • tweejarige managementopleiding voor de mobiliteitsbranche op HBO-niveau, IVA te Driebergen, opmerking: Op de website van de Kamer meldt Graus dat hij de opleiding HBO-management volgde. In een nadere toelichting tegenover deze krant schrijft Graus echter dat het hier om een twee-jarige IVA-opleiding (A) gaat in Driebergen, die niet opleidt tot een HBO-diploma maar alleen stof op HBO-niveau behandelt.
  • opleiding fytotherapie (geneeskunde m.b.v. planten en plantenextracten)
  • opleiding pré- en probiotica

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Interpelleerde op 20 november 2008 minister Van der Hoeven over de stijging van de energienota (31.783)
  • Op zijn verzoek werden onder meer (dertigleden)debatten gehouden over onder meer de walvissenjacht, de ontpoldering in Zeeuwsch-Vlaanderen en effecten in de grensstreek van accijnsverhogingen
  • Maakt zich met name sterk voor het bestrijden van dierenmishandeling en voor dierenwelzijn. Bij de ruim zestig door hem als eerste ondertekenaar aangenomen moties waren er over strengere bestraffing van stroperij en van illegaal gebruik van gewasbeschermingsmiddelen, over controles bij dierproeven en over het tegengaan van handel in ivoor.
  • Had een belangrijk aandeel in de komst in 2010 van aparte dierenpolitie. Het kabinet-Rutte II draaide die maatregel deels terug.
  • Diende in 2019 samen met zijn fractiegenoten Alexander Kops en Roy van Aalst een initiatiefwetsvoorstel in houdende een noodregeling over stikstof. Het wetsvoorstel werd door de Tweede Kamer verworpen. (35.333)

opvallend stemgedrag
  • Behoorde in 2022 tot de zeven leden van zijn fractie die tegen het initiatiefwetsvoorstel-Paternotte c.s. over afschaffing van de vijf dagen bedenktijd voor de afbreking van zwangerschappen stemden

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Maakte als freelance programmamaker voor TV Limburg, o.m. het programma 'Wild, Wilder, Wilders' over Geert Wilders
  • Was lange tijd presentator van het programma 'Beesten met Dion'
  • Zelfbenoemd 'dierenombudsman'. Riep in Limburg het alarmnummer 113 in het leven over dieren in nood. Landelijk zou dit 114 moeten worden (werd 144). Zette zich daarna in voor een Europees alarmnummer voor dieren.
  • Pleitbezorger van politie die zich specifiek richt op bestrijding van dierenmishandeling (animal cops)
  • Zijn ex-echtgenote deed aangifte van mishandeling door hem, maar het OM seponeerde in 2003 de zaak vanwege gebrek aan bewijs. Nadat de ex-vrouw in 2007 hierover bij het Gerechtshof in Den Bosch een klacht had ingediend, zond de Maastrichtse hoofdofficier een ambtsbericht uit waarin werd gesteld dat ten onrechte was geseponeerd. Vanwege het tijdsverloop werd er echter vanaf gezien alsnog tot vervolging over te gaan (zie NJD, 9 september 2011)., opmerking: Ook zijn ex-schoonvader en twee ex-vriendinnen deden aangifte. In de pers (NRC Handelsblad, De Limburger) werd hij verder beschuldigd van seksuele intimidatie en bedreigingen.
  • Volgens artikelen in NRC Handelsblad, De Limburger en het Limburgs Dagblad in december 2006 op basis van gesprekken met zakenrelaties en ex-werkgevers was hij geen manager bij een diergeneesmiddelenfirma geweest, maar dierenartsbezoeker en had hij zich ten onrechte voorgedaan als dierenarts. Verder zou er sprake geweest zijn van onjuiste declaraties. De betrokkenen weigerden in te gaan op zijn dringende verzoeken de afgelegde verklaringen in te trekken.
  • Leverde eind februari 2007 een dossier aan, waarin hij zich tegen de meeste van deze beschuldigingen verdedigde. Zijn fractievoorzitter Geert Wilders noemde deze verdediging afdoende, maar het rapport is niet openbaar gemaakt.
  • Toen hij tijdens een spoeddebat over de walvissenjacht op 8 april 2008 zei: "Mogelijk is de heer Ormel een beginnend lijder aan Alzheimer. Ik zal het nog een keer oplezen..." schakelde de Voorzitter zijn microfoon uit, waarna hij het spreekgestoelte en de zaal verliet
  • In januari 2019 deed zijn ex-vrouw aangifte tegen hem vanwege psychische mishandeling en gedwongen seks met zijn beveiligers. In 2020/2021 kwam via NRC Handelsblad nieuwe informatie naar buiten, die door de rijksrecherche werd onderzocht. In december 2021 seponeerde het OM de zaak op grond van ontbrekend bewijs.
  • In 2019 berichtten EenVandaag en De Volkskrant dat hij ten onrechte Heerlen opgaf als woonplaats, omdat hij feitelijk in een appartement in Voorburg woonde. Daardoor had hij ten onrechte een hoge reiskostenvergoeding genoten. Het Kamerpresidium zag echter af van een onderzoek.

overige onderscheidingen en prijzen
Gouden Chapiteau Sleutel, Vereniging van Nederlandse Circus Ondernemingen, 14 januari 2012

8.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Joep Dohmen, "Portret van de nummer 6 van de Partij voor de Vrijheid. Nooit veroordeeld", NRC Handelsblad, Zaterdag Bijvoegsel, 9 december 2006
  • Joep Dohmen, "Elf velletjes over het leven van Dion Graus. PVV-partijleider Geert Wilders tevreden met eigen onderzoek van in opspraak geraakt Kamerlid", NRC Handelsblad, 1 februari 2007
  • Kim van Keken, "'Ik vertrouw dieren meer dan mensen', De Groene Amsterdammer, 18 juli 2018
  • Joep Dohmen en Wubby Luyendijk, "De wereld van Dion", NRC Weekend, 13 en 14 december 2021

9.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
ongehuwd

kinderen
1 dochter

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.