H.C.M. (Henk) Krol

foto H.C.M. (Henk) Krol
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Tweede Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Voorman van 50PLUS, die een niet onopgemerkte loopbaan als Tweede Kamerlid had. Was enige jaren voorlichter van de VVD-Tweede Kamerfractie en later oprichter en hoofdredacteur van 'De Gay Krant' en een bekend voorvechter van homorechten. Zo zette hij zich in voor opstelling van het huwelijk. Vanaf 2011 boegbeeld van 50PLUS en een jaar lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. Werd in september 2012 Tweede Kamerlid en fractievoorzitter van 50PLUS en bleef dat, met een onderbreking in 2013-2014, tot mei 2020. Was in 2014 ook raadslid in Eindhoven. Populair bij zijn eigen achterban, maar ook betrokken bij conflicten in zijn fractie en partij. In mei 2020 kwam het zelfs tot een breuk, waarna hij korte tijd als Kamerlid optrok met Femke Merel van Kooten i. Eindigde echter als eenling en behaalde in 2021 met zijn Lijst Henk Krol geen zetel. Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2023 kandidaat voor BVNL i (Belang van Nederland).

50PLUS, 50PLUS/Baay-Timmerman, Groep-Krol/Van Kooten, Groep-Krol (ex-50PLUS)
in de periode 2012-2021: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Henricus Cornelis Maria (Henk)

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 1 april 1950

2.

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1977
  • Ouderen Appèl (lokale partij in Eindhoven)
  • 50PLUS, van 5 november 2011 tot 3 mei 2020
  • Partij voor de Toekomst, van 3 mei 2020 tot 18 oktober 2020
  • LHK (Lijst Henk Krol), vanaf november 2020
  • Sterk Lokaal Flevoland, vanaf februari 2023 (lokoale partij in Flevoland)
  • BVNL (Belang van Nederland), vanaf juli 2023

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • fractie-50PLUS/Baay (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 10 september 2014 tot 13 november 2014
  • groep-Krol/Van Kooten-Arissen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 mei 2020 tot 8 augustus 2020
  • groep-Lid Krol (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 8 augustus 2020 tot 31 maart 2021

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • medewerker/redacteur VPRO-radio, vanaf 1969
  • medewerker/redacteur TROS-radio en televisie (redactie theaterprogramma "Coulissen" en eindredacteur-presentator tv-programma "Van Beroep"), vanaf 1969
  • voorlichter VVD-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1978 tot 1985
  • hoofdredacteur "De GayKrant", van december 1979 tot maart 2013
  • manager public relations, ITT Europe, van 1985 tot 1988
  • algemeen directeur uitgeverij BPG (Best Publishing Group), tot 2013, opmerking: geen codering nodig=20144
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 10 maart 2011 tot september 2012
  • fractievoorzitter 50PLUS, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 september 2012 tot 4 oktober 2013
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 2012 tot 4 oktober 2013
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 27 maart 2014 tot 1 januari 2015 (voor Ouderenappel Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 september 2014 tot 31 maart 2021
  • fractievoorzitter 50PLUS Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 september 2014 tot 3 mei 2020
  • fractievoorzitter Groep Krol-Van Kooten-Arissen, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 mei 2020 tot 8 augustus 2020
  • fractievoorzitter Groep Lid Krol, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 augustus 2020 tot 31 maart 2021
  • eigenaar B&B te Eindhoven, van 1 april 2021 tot november 2021

tijdelijke vervanging Kamerlid
  • Verving op grond van artikel X10 van de Kieswet van 10 september tot 1 december 2014 Martine Baay als Tweede Kamerlid

4.

Partijpolitieke functies

vorige
  • politiek leider 50PLUS, van 5 november 2011 tot 3 mei 2020
  • vicevoorzitter 50PLUS, van januari 2011 tot 10 november 2012
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) 50PLUS, Provinciale Staten van Noord-Brabant, van maart 2011 tot september 2012
  • voorzitter Stichting Ondersteuning Tweede Kamerfractie 50PLUS, vanaf 11 februari 2013
  • medewerker lijsttrekker Toine Manders, Europese verkiezingen 2014
  • lid bestuur Stichting Wetenschappelijk Bureau 50PLUS, van 1 april 2015 tot 1 oktober 2015
  • lid commissie verkiezingsprogramma 2017, 50PLUS, van maart 2016 tot september 2016
  • vicevoorzitter Partij voor de Toekomst, van 3 mei 2020 tot 18 oktober 2020

lijsttrekkerschap, etc.
  • lijsttrekker 50PLUS, Tweede Kamerverkiezingen 2012, van 4 juni 2012 tot 12 september 2012
  • lijsttrekker 50PLUS, Tweede Kamerverkiezingen 2017, van 8 oktober 2016 tot 15 maart 2017
  • lijsttrekker Lijst Henk Krol, Tweede Kamerverkiezingen 2021, van 27 november 2020 tot 17 maart 2021

5.

Nevenfuncties

huidige
  • buitengewoon ambtenaar burgerlijke stand (Eindhoven), vanaf 11 februari 2013

vorige
  • medeproducent van diverse kunstprojecten, waaronder de Miami Nightmare in het Amsterdamse Concertgebouw en de Queens Only-voorstelling van Adèle Bloemendaal in Carré
  • adviseur Fonds voor de Amateurkunst en Podiumkunsten
  • lid curatorium Amsterdamse Politie
  • medewerker NOS-radioprogramma "Het Geding" (maandelijks 'rechter van dienst')
  • voorzitter Lions, afdeling Best-Oirschot
  • medewerker tijdschriften, o.a. HP/De Tijd
  • gastcommentator ontbijtprogramma "De Ochtendspits" van WNL
  • wekelijks kunst- en theaterprogramma bij twee regionale omroepen
  • lid bestuur Best Publishing Group B.V., van 7 februari 2013 tot 12 maart 2013
  • lid bestuur BPG Beheer B.V., van 7 februari 2013 tot 12 maart 2013
  • lid bestuur GayKrant B.V., van 7 februari 2013 tot 12 maart 2013
  • lid bestuur Stichting "Vrienden van de GayKrant", van 7 februari 2013 tot 12 maart 2013

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • h.b.s., "Sint Thomascollege" te Venlo, van 1962 tot 1966
  • atheneum, "John F. Kennedy-college" te Dongen, van 1966 tot 1967

academische studie
  • psychologie (kandidaats), Vrije Universiteit te Amsterdam, tot 1970

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Kamerlid voor 50PLUS in de periode 2017-2020 behalve met algemeen beleid vooral bezig met binnenlandse zaken, wonen, onderwijs, cultuur, veiligheid en justitie, defensie en Koninkrijksrelaties
  • Op zijn voorstel werden in 2015 en 2016 dertigledendebatten gehouden van de koopkrachtontwikkeling voor ouderen
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel in over aanpassing van de disconteringsvoet waartegen pensioenfondsen hun pensioenverplichtingen moeten berekenen (34.606)

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Medeoprichter van Stichting "Vrienden van De Gay Krant" (met Molly Geertsema)
  • Medeinitiatiefnemer van de openstelling van het burgerlijk huwelijk voor lesbo- en homoparen
  • Initiatiefnemer van de Roze Maandag op de Tilburgse kermis
  • Voerde samen met Albert Verlinde acties tegen de zogenoemde weigerambtenaren
  • Werd in februari 2013 tot 750 euro boete veroordeeld vanwege computervredebreuk, omdat hij te snel naar de pers stapte nadat hij een website van een Brabants laboratorium liet hacken
  • Verliet in oktober 2013 de Tweede Kamer na onthullingen over het niet afdragen van pensioenpremies in de tijd dat hij directeur was van De Gay Krant
  • Werd bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2014 in Eindhoven namens Ouderen Appèl met voorkeurstemmen tot raadslid gekozen
  • In 2014 vorderde het ministerie van OCW ca. 3 ton aan subsidie terug van de Stichting 'Vrienden van de Gay Krant' dat was verstrekt om een 'digitale ontmoetingsplek' voor homoseksuele jongeren op te zetten. Het geld zou zijn gebruikt voor commerciële bedrijven. De accountant trok zijn eerdere goedkeuring later in. Door een gerechtelijke uitspraak in juni 2015 werd hij niet persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de terugbetaling.
  • Werd op 29 juni 2020 de beoogde lijsttrekker van de Partij voor de Toekomst bij de Tweede Kamerverkiezingen 2021. In oktober dat jaar kwam het tot een breuk.

uit de privésfeer
  • Zette zich onder meer in voor projecten in Suriname

anekdotes en citaten
  • Toen Lodewijk Asscher in januari 2019 een debat aanvroeg over spanningen in de coalitie gaf hij daaraan steun met de woorden: "Mevrouw de voorzitter, u weet dat wij bij 50PLUS een enorme hekel hebben aan ruzies en gekibbel."

ridderorden
Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, 20 december 1999

overige onderscheidingen en prijzen
  • Bob Angelo-penning, COC, 2008
  • LOF-penning (Nederlandse uitgevers), 2008
  • staatsprijs homo-emancipatie, 2009
  • kermisonderscheiding, gemeente Tilburg, 2011
  • Michiel de Ruyterprijs, 2017

hobby's
opera en musical

9.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
  • (mede)auteur van o.m. "Rick's Report", "Hoe vertel ik het mijn ouders?", "Uit de Kast" en "The Touch of my Life", biografie van Pia Beck
  • "Gautam"
  • Werkte mee aan twee boeken over kanker: "Buigen als Bamboe" en "Bekend met Kanker"

literatuur/documentatie
Yasha Lange, "Henk Krol, een heer in homozaken", NRC Handelsblad, 20 december 1999

10.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
ongehuwd

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.