Verhagen naar Kroatië
DEN HAAG (ANP) - Minister Maxime Verhagen i (Buitenlandse Zaken) gaat dinsdag op werkbezoek naar Kroatië. Hij praat daar met zijn ambtgenoot Gordan Jandrokovic en premier Ivo Sanader onder meer over de toetreding van Kroatië tot de Europese Unie. i
Kroatië is sinds 2004 kandidaat voor het EU-lidmaatschap en hoopt eind volgend jaar toe te treden. Nederland staat daar achter, maar vindt dat het land eerst moet voldoen aan de toetredingscriteria. Verhagen wil tijdens zijn werkbezoek zien hoe het staat met de voortgang van de daarvoor noodzakelijke hervormingen van de rechtsmacht en het openbaar bestuur. Dat is volgens hem belangrijker dan een tijdschema voor toetreding.
Nederland steunt die hervormingen al sinds 2000 met geld en kennis. In totaal is al 30 miljoen euro gestoken in het openbaar bestuur, de zorg, milieu en welzijn. Verhagen verwacht dinsdag een principe-overeenkomst te sluiten over steun voor de hervorming van de rechtspraak met nog eens 1 miljoen.
Kroatië neemt deel aan internationale missies zoals die in Afghanistan, is tot eind 2009 lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en kreeg eerder dit jaar het NAVO-lidmaatschap aangeboden.