A. (André) Bosman

foto A. (André) Bosman
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Website VVD.nl
Met dank overgenomen van Parlement.com.

André Bosman (1965) was kandidaat voor de VVD bij de Eerste Kamerverkiezingen 2023. Hij was in de periode 2010-2021 Tweede Kamerlid. Bosman is voormalig vluchtcommandant, squadronvlieger en vlieginstructeur bij de Koninklijke Luchtmacht. Was eerder voor de VVD bestuurlijk actief in Zeeland en werkte onder meer als liason officier op het hoofdkwartier van ISAF in Kaboel. Defensiewoordvoerder van de VVD-fractie en later woordvoerder Europese zaken en Koninkrijksrelaties.

VVD
in de periode 2010-heden: lid Tweede Kamer, kandidaat Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
André (André)

geboorteplaats en -datum
Maarn, 20 januari 1965

2.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/16)

  • standaarddisatie en evaluatie officier, Koninklijke Militaire School Luchtmacht, van 2004 tot 2009, opmerking: hoofd bureau Vlieg Opleidingen en Evaluatie (HBVO&E), voorzitter Commissie van Advies (CVA)
  • liason officier, Hoofdkwartier ISAF (International Security Assistance Force) te Kaboel (Afghanistan), 2006
  • vlieginstructeur T38C te Sheppard Luchtmachtbasis (Texas, VS), van 2009 tot juni 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 juni 2010 tot 31 maart 2021
  • director corporate communication & government relations, Uniper Benelux, vanaf 1 juli 2021

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige
  • lid algemeen bestuur Atlantische Commissie, vanaf 31 januari 2018

vorige (2/13)
  • lid algemeen bestuur Atlantische Commissie, van 2011 tot 2012
  • lid Raad van Toezicht Mondia Scholengroep, van januari 2015 tot 18 februari 2016

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • voorzitter tijdelijke commissie Uitvoeringsorganisaties (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 5 maart 2020 tot 31 maart 2021
  • voorzitter Contactgroep Verenigd Koninkrijk (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 8 oktober 2020 tot 31 maart 2021

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/3)
  • lid Comité van Aanbeveling Stichting DekatdiHati, vanaf 28 november 2011
  • lid Comité van Aanbeveling Bevrijdingsmuseum te Nieuwdorp, vanaf januari 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (3/4)
  • Bracht in 2013 samen met Ronald van Raak (SP) een initiatiefnota uit over het Nederlandse Gemenebest: het Koninkrijk der Nederlanden van de toekomst. Dit gemenebest moet bestaan uit de gelijkwaardige soevereine landen Nederland, Curaçao, Aruba en Sint Maarten. (33.689)
  • Diende in 2019 een initiatiefwetsvoorstel in over wijziging van het Statuut van het Koninkrijk waardoor Curaçao en Sint Maarten zelfstandig kunnen kiezen voor beëindiging van de in het Statuut neergelegde rechtsorde (35.119)
  • Bracht in 2021 samen met Martijn van Helvert (CDA) een initiatiefnota uit over een gelijk speelveld bij exportvergunningen voor de Europese defensie-industrie (35.753)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Wierp zich na het aangekondigde vertrek van Mark Rutte op als kandidaat-lijsttrekker van de VVD, maar trok zijn kandidatuur een week later weer in

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 3 maart 2020.