Internationale vrouwendag: tegen genitale verminking van vrouwen
Europese Commissie
Persbericht
Brussel, 6 maart 2013
Internationale Vrouwendag: nultolerantie voor vrouwelijke genitale verminking
Aan de vooravond van de Internationale Vrouwendag (8 maart) roepen vicevoorzitter van de Europese Commissie Viviane Reding en EU-commissaris Cecilia Malmström samen met mensenrechtenactivisten op tot nultolerantie voor vrouwelijke genitale verminking (VGV). De Commissie organiseerde een rondetafelgesprek op hoog niveau over hoe de Europese Unie de lidstaten kan helpen bij het uitbannen van dit gebruik. Naar schatting zijn honderdduizenden vrouwen in de EU het slachtoffer van VGV. Reding en Malmström spraken met leden van het Europees Parlement en met activisten die over de hele wereld bekend zijn, onder wie ‘Desert Flower’-auteur Waris Dirie, Kahdy Noita en Chantal Compaoré, echtgenote van de president van Burkina Faso.
Tegelijk opent de Commissie vandaag een publieke raadpleging over de strijd tegen vrouwelijke genitale verminking. Deelnemers kunnen hun standpunt geven over de beste manier om maatregelen op Europees niveau te ontwikkelen. De raadpleging loopt tot en met 30 mei 2013. De Commissie heeft ook bekendgemaakt dat ze 3,7 miljoen euro ter beschikking van de lidstaten stelt om geweld tegen vrouwen onder de aandacht te brengen. Ngo’s en andere partijen die slachtoffers begeleiden, krijgen 11,4 miljoen euro.
‘De Commissie roept samen met enkele zeer inspirerende vrouwen op tot nultolerantie voor vrouwelijke genitale verminking. Het gaat om een extreem schadelijke praktijk waardoor de mensenrechten van vrouwen en meisjes worden geschonden. De EU vecht om een einde te maken aan vrouwelijke genitale verminking, niet alleen op Internationale Vrouwendag, maar elke dag van het jaar’, aldus vicevoorzitter en EU-commissaris voor Justitie Reding. ‘Ik roep iedereen met kennis van zaken op om zijn standpunten over de beste aanpak van vrouwelijke genitale verminking met ons te delen.’
‘Vrouwelijke genitale verminking is een ernstige schending van de mensenrechten. Het risico op VGV zou een gegronde reden moeten zijn voor het verlenen van asiel of humanitaire bescherming. In de Europese asielwetgeving gaat speciale aandacht uit naar vrouwen en meisjes die asiel aanvragen wegens gevaar op lichamelijke verminking. Vrouwen en meisjes die risico op VGV lopen of ouders die bang zijn voor vervolging omdat ze weigeren hun kind VGV te laten ondergaan, zouden in Europa gepaste bescherming moeten kunnen krijgen', aldus Cecilia Malmström, EU-commissaris voor Binnenlandse zaken.
Nieuw verslag over VGV
Het rondetafelgesprek op hoog niveau valt samen met de publicatie van een nieuw verslag van het Europees Instituut voor gendergelijkheid (EIGE) over vrouwelijke genitale verminking in de EU. Het verslag komt er op verzoek van vicevoorzitter Reding. Uit het verslag blijkt dat VGV een wereldwijd, grensoverschrijdend fenomeen is. Hoewel er geen hard bewijs is dat VGV in de EU wordt uitgevoerd, wonen er duizenden vrouwen en meisjes die het slachtoffer van deze praktijk zijn geworden, vóór ze hierheen kwamen of tijdens een reis buiten de EU.
In het verslag wordt ook vermeld dat in ten minste 13 EU-landen (potentiële) slachtoffers wonen: Oostenrijk, België, Denemarken, Duitsland, Spanje, Finland, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Portugal, Zweden en het Verenigd Koninkrijk. Er is ook behoefte aan betrouwbare gegevens om het probleem te kunnen aanpakken.
Om VGV uit te bannen, moet volgens het verslag heel wat worden gedaan aan de verzameling van gegevens, preventie, bescherming van risicogroepen, dadervervolging en slachtofferhulp. Slachtoffers van VGV kunnen rekenen op bescherming op grond van de richtlijn inzake slachtofferrechten van de EU van 4 oktober 2012, waarin VGV uitdrukkelijk als op gender gebaseerd geweld wordt genoemd ( IP/12/1066).
Hoewel in alle EU-lidstaten en Kroatië daders van VGV kunnen worden vervolgd op grond van algemene of specifieke strafwetgeving, gebeurt dit maar zelden. Het is vaak moeilijk om gevallen op te sporen en om voldoende bewijs te verzamelen, slachtoffers willen dit vaak niet melden en er is vooral een gebrek aan kennis over vrouwelijke genitale verminking.
Het EIGE heeft daarom ook een verslag gepubliceerd over goede praktijken van negen lidstaten in de strijd tegen VGV. In het verslag worden voorbeelden gegeven van goed beleid en succesvolle projecten, zoals:
-
-een Nederlands preventieproject waarbij mensen uit de gezondheidszorg, politie, scholen, diensten voor kinderbescherming en migrantenorganisaties worden samengebracht;
-
-een Franse organisatie die zich toelegt op de vervolging van daders door als burgerlijke partij op te treden in VGV-processen;
-
-een Britse gespecialiseerde gezondheidsdienst met 15 ziekenhuizen, die vrouwen die het slachtoffer zijn geworden van VGV de nodige zorg biedt.
Achtergrond
Onder vrouwelijke genitale verminking (VGV) vallen volgens de definitie van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) alle handelingen waarbij de uitwendige vrouwelijke geslachtsdelen gedeeltelijk of volledig worden verwijderd of waarbij de vrouwelijke geslachtsdelen op enige andere wijze worden verwond om niet-medische redenen.
VGV wordt met culturele, religieuze en/of maatschappelijke motieven toegepast bij jonge meisjes tot 15 jaar. VGV is een vorm van kindermishandeling en geweld tegen vrouwen en meisjes. Het gebruik heeft ernstige lichamelijke en geestelijke gevolgen op korte en lange termijn.
Bij slachtoffers van VGV die in de EU wonen, is de ingreep doorgaans gepleegd tijdens een verblijf in het land van oorsprong en maar heel zelden in de EU zelf. Hetzelfde geldt voor meisjes en vrouwen uit de risicogroepen.
Op 21 september 2010 keurde de Commissie de ‘Strategie voor de gelijkheid van vrouwen en mannen 2010-2015’ goed. Deze strategie omvat een aantal prioriteiten voor gendergelijkheid, zoals het stoppen van op gender gebaseerd geweld. In de strategie wordt specifiek verwezen naar vrouwelijke genitale verminking. Op 6 februari 2013, de Internationale Dag tegen vrouwelijke genitale verminking, onderstreepte de Europese Commissie dat ze zich ten volle zal blijven inzetten om deze extreem schadelijke praktijk uit te bannen ( MEMO/13/67).
Voor meer informatie
Europese Commissie - Op gender gebaseerd geweld beëindigen:
http://ec.europa.eu/justice/gender-violence
Informatie per land - Vrouwelijke genitale verminking in de Europese Unie en Kroatië
Publieke raadpleging :
http://ec.europa.eu/justice/newsroom/gender-equality/opinion/130306_en.htm
Webpagina van vicevoorzitter Viviane Reding, EU-commissaris voor Justitie:
Facebook: Stuur uw foto’s over nultolerantie naar:
COMM-SOCIAL-MEDIA-TEAM@ec.europa.eu
Twitter hashtag: #zeroFGM
Contact: Mina Andreeva (+32 2 299 13 82) Michele Cercone (+32 2 298 09 63) Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56) Tove Ernst (+32 2 298 67 64) |
Bijlage 1 - Geschat aantal slachtoffers, potentiële slachtoffers en meisjes die risico op VGV lopen (op basis van onderzoeken, voor zover beschikbaar)
Country |
Criminal law provisions against FGM |
Estimated no. of women with FGM (date of study) |
Estimated no. of girls at risk of FGM |
Estimated no. of women from FGM-affected regions living in the EU (where no FGM-specific data is available) |
Belgium |
Specific |
6,260 (2011) |
1,975 |
|
Bulgaria |
General |
No data available |
No data available |
|
Czech Republic |
General |
No data available |
No data available |
|
Denmark |
Specific |
No data available |
No data available |
15,116 |
Germany |
General |
19,000 (2007) |
4,000 |
|
Estonia |
General |
No data available |
No data available |
|
Ireland |
Specific |
3,170 (2011) |
No data available |
|
Greece |
General |
1,239 (2006) |
No data available |
|
Spain |
Specific |
No data available |
No data available |
30,439 |
France |
General |
61,000 (2007) |
No data available |
|
Italy |
Specific |
35,000 (2009) |
1,000 |
|
Cyprus |
Specific |
No data available |
No data available |
1,500 |
Latvia |
General |
No data available |
No data available |
|
Lithuania |
General |
No data available |
No data available |
|
Luxembourg |
General |
No data available |
No data available |
|
Hungary |
General |
170-350 (2012) |
No data available |
|
Malta |
General |
No data available |
No data available |
|
Netherlands |
General |
29,210 (2013) |
40-50 each year |
|
Austria |
Specific |
8,000 (2000) |
No data available |
|
Poland |
General |
No data available |
No data available |
|
Portugal |
General |
No data available |
No data available |
9,263 |
Romania |
General |
No data available |
No data available |
|
Slovenia |
General |
No data available |
No data available |
|
Slovakia |
General |
No data available |
No data available |
|
Finland |
General |
No data available |
No data available |
4,400 |
Sweden |
Specific |
No data available |
No data available |
91,420 |
UK |
General |
65,790 (2007) |
30,000 |
|
Croatia |
Specific |
No data available |
No data available |
Source: EIGE: Female genital mutilation in the European Union and Croatia, except from the Netherlands: Marja Exterkate - Female Genital Mutilation in the Netherlands. Prevalence, incidence and determinants (2013)
Bijlage 2 - Hulporganisaties voor slachtoffers van VGV in de lidstaten
Name of the organisation |
Country |
Website |
Beratungsstelle für sexuell missbrauchte Mädchen und junge Frauen |
Austria |
http://www.maedchenberatung.at/ |
MAIZ - Autonomes Integrationszentrum von und für Migrantinnen |
Austria |
|
Miteinander Lernen - Birlikte Öğrenelim |
Austria |
|
Netzwerk österreichischer Frauen- & Mädchenberatungsstellen |
Austria |
|
Verein Orient-Express - Beratungs-, Bildungs- und Kulturinitiative für Frauen |
Austria |
|
Viele - Verein für interkulturellen Ansatz in Erziehung, Lernen und Entwicklung |
Austria |
|
ZEBRA Zentrum zur sozialmedizinischen, rechtlichen und kulturellen Betreuung von Ausländern und Ausländerinnen in Österreich |
Austria |
|
Groupe pour l'Abolition des Mutilations Sexuelle féminines asbl (GAMS) |
Belgium |
|
INTACT |
Belgium |
|
INTACT |
Belgium |
|
Български център за джендър изследвания |
Bulgaria |
|
Unit for the Rehabilitation of Victims of Torture, Humanitarian Affairs Unit of Future Worlds Center |
Cyprus |
|
Asante Kenya, nadační fond. |
Czech Republic |
|
Amnesty International Denmark |
Denmark |
|
Femmes de la terre |
France |
|
Tostan France |
France |
|
Frauenrecht is Menschenrecht |
Germany |
|
Aktion Weißes Friedensband e.v.nein nein |
Germany |
|
Amnesty International Deutschland |
Germany |
www.amnesty.de |
Deutsches Netzwerk zur Überwindung weiblicher Genitalverstümmelung |
Germany |
|
Internationale Aktion gegen die Beschneidung von Mädchen und Frauen e.V. |
Germany |
|
Terre des Femmes - Menschenrechte für Frauen e.V. |
Germany |
|
Stop Mutilation e.V. - Gegen die Beschneidung von Mädchen und Frauen in Europa und Afrika |
Germany |
|
Target e.V., Ruediger Nehbarg |
Germany |
www.target-nehberg.de |
AkiDwA : Akina Dada Wa Africa |
Ireland |
|
Irish Refugee Council |
Ireland |
|
Somali Human Rights Advocacy Group in Ireland |
Ireland |
|
Vincentian Refugee Centre |
Ireland |
http://www.vrc.ie/ |
Fundacja Inicjatyw Psychospołecznych (suspended) |
Poland |
www.fundacjafip.org.pl (not valid any longer) |
Associação Para o Planeamento da Família |
Portugal |
|
Associação Portuguesa de Apoio à Vítima |
Portugal |
|
Instituto Marquês Valle Flor |
Portugal |
|
Associação de Mulheres Contra a Violência |
Portugal |
www.amcv.org.pt |
Africa Advocacy Foundation |
United Kingdom |
|
Birmingham & Solihull Women’s Aid |
United Kingdom |
|
Black Association of Women Step Out |
United Kingdom |
|
Child Rights Information Network |
United Kingdom |
|
Daughters of Eve |
United Kingdom |
|
Equality Now |
United Kingdom/Kenya/USA |
|
FGM National Clinical Group |
United Kingdom |
|
Manor Gardens Centre |
United Kingdom |
|
Southall Community Alliance |
United Kingdom |
|
WomenKind World Wide |
United Kingdom |
Source: EIGE