PBL: energiebelastingen ook inzetten tegen luchtvervuiling
DEN HAAG (PDC) - Energiebelastingen dienen niet alleen voor een beter klimaat te worden ingezet, maar ook voor een verbetering van de luchtkwaliteit. Dit blijkt uit het rapport 'Fiscale vergroening' van het Planbureau voor de Leefomgeving i (PBL). Belastingen op de consumptie van aardgas, elektriciteit en motorbrandstoffen leveren een belangrijke bijdrage aan de Nederlandse schatkist. Deze zogenaamde 'groene belastingen' helpen tegelijkertijd mee aan het bereiken van een beter milieu.
Volgens het PBL zou het verstandig zijn om naast klimaatimpact ook verbetering van de luchtkwaliteit centraal te stellen bij energiebelastingen. Op deze manier zou niet alleen het mondiale, maar ook het lokale milieu profiteren van belastingen op energie. Indien er bij fiscale vergroening alleen aandacht aan klimaatimpact wordt geschonken, bestaat er een groter risico op probleemverplaatsing. Zo is het gebruik van diesel relatief gunstig voor het klimaat, maar relatief slecht voor de luchtkwaliteit.
Uit het rapport blijkt ook dat fiscaal vergroenen niet hoeft te leiden tot een complex belastingstelsel. Het PBL heeft een aantal mogelijke aanpassingen genoemd die het belastingstelsel juist eenvoudiger maken. Zo wordt onder andere voorgesteld om de tarieven op energiegebruik meer in lijn te brengen met de veroorzaakte milieuschade.
In verband met het gevaar van belastingconcurrentie is het in veel gevallen gewenst om aanpassingen in het belastingstelsel met omringende landen af te stemmen.