F.M. (Femke Merel) van Kooten-Arissen LLB

foto F.M. (Femke Merel) van Kooten-Arissen LLB
Fotograaf: Kevin Bergenhenegouwen / PDC
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Tweede Kamerlid dat in de periode 2017-2021, na voor de Partij voor de Dieren gekozen te zijn, voor een eigen weg koos. Was medewerker van de PvdD-raadsfracties in de gemeenten Utrecht en 's-Gravenhage en van de fracties in Eerste en Tweede Kamer. Was zelf Statenlid in Utrecht. In juli 2019 kwam het tot een breuk met haar partij, onder meer omdat zij vond dat menselijke nood te weinig aandacht kreeg. In de periode mei-augustus 2020 vormde zij een groep met de van 50PLUS afgescheiden Henk Krol. Daarna was zij opnieuw een eenvrouwsfractie. Viel toen op door haar onbevangen optreden, bijvoorbeeld in debatten over de zorg in coronatijd. Verder maakte zij deel uit van de commissie die de affaire met de kinderopvangtoeslag onderzocht. Nam in 2021 zonder succes met haar nieuwe partij Splinter deel aan de Kamerverkiezingen.

PvdD, lid-Van Kooten-Arissen (ex-PvdD), Groep-Krol/Van Kooten
in de periode 2017-2021: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen (roepnaam)

Femke Merel (Femke Merel)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Huizen (N.H.), 9 november 1983

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Partij voor de Dieren, van 2003 tot 16 juli 2019 (geroyeerd)
  • partijloos, van 16 juli 2019 tot december 2019
  • 50PLUS, van 1 januari 2020 tot 3 mei 2020 (meldde zich in december 2019 aan)
  • Partij voor de Toekomst, van 3 mei 2020 tot augustus 2020
  • partijloos, van augustus 2020 tot december 2020
  • Splinter, vanaf 21 december 2020

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Groep-Lid Van Kooten-Arissen, van 16 juli 2019 tot 6 mei 2020
  • Groep-Krol/Van Kooten, van 6 mei 2020 tot 8 augustus 2020
  • Groep-Lid Van Kooten-Arissen, van 8 augustus 2020 tot 31 maart 2021

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/9)

  • medewerker fractie Partij voor de Dieren, gemeenteraad van 's-Gravenhage, van februari 2017 tot maart 2017
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 26 maart 2015 tot 4 februari 2019
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 maart 2017 tot 15 oktober 2018
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 februari 2019 tot 31 maart 2021
  • fractievoorzitter, Groep Lid Van Kooten-Arissen (vKA), Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 juli 2019 tot 3 mei 2020
  • fractievoorzitter, Groep Lid Van Kooten-Arissen (vKA), Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 augustus 2020 tot 31 maart 2021

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid parlementaire ondervragingscommissie kinderopvangtoeslag (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 2 juli 2020 tot 31 maart 2021
  • lid parlementaire enquêtecommissie Aardgaswinning Groningen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 11 februari 2021 tot 31 maart 2021

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Werd in 2019 medeverdediger van een door Linda Voortman (GL) en Attje Kuiken (PvdA) ingediend initiatiefwetsvoorstel over het in de Vreemdelingenwet verankeren van het belang van het kind (34.541)
  • Diende in maart 2020 met anderen een motie in waarin de de regering werd verzocht de mogelijkheid te onderzoeken om de zorgverleners van wie extra inzet werd gevraagd in de bestrijding van het Een coronavirus, als blijk van waardering, een bonus toe te kennen. De motie werd met algemene stemmen aangenomen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Verliet op 16 juli 2019 uit onvrede over de koers van de partij de fractie van de Partij voor de Dieren, om verder te gaan als onafhankelijk Kamerlid. Zij wilde de PvdD-verkiezingsbelofte nakomen door behalve voor dieren nadrukkelijk op te komen voor de zwakkere mensen in de samenleving, maar voelde zich daarin steeds meer geblokkeerd. Na haar stap om zich af te splitsen van de PvdD-fractie en door te gaan als onafhankelijk Kamerlid werd zij als partijlid geroyeerd. Gaf kort na haar afsplitsing openheid over de werkcultuur en -druk binnen de fractie die naar haar zeggen zorgde voor een angstcultuur onder medewerkers.
  • Maakte op 5 februari 2020 bekend dat zij partijlid was geworden van 50PLUS en kondigde aan te solliciteren naar een plek op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen 2021. In mei 2020 sloot zij zich aan bij de nieuwe Partij voor de Toekomst, maar daarmee brak zij drie maanden later.

uit de privésfeer
Woonde in haar jeugd in Huizen en de Alblasserwaard

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.