Ir. W.R. (Wybren) van Haga

foto Ir. W.R. (Wybren) van Haga
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Wybren van Haga (1967) is sinds 31 oktober 2017 lid van de Tweede Kamer. Tot 13 mei 2021 maakte hij deel uit van de FVD-fractie, sindsdien vormt bij met twee anderen de Groep-Van Haga. Eerder, op 24 september 2019, werd hij uit de VVD-fractie gezet, na voor een derde keer in opspraak te zijn geraakt. De heer Van Haga vormde daarna een eenmansfractie, maar trad per 1 december 2020 toe tot de fractie van FVD. Hij werkte voor Shell in onder meer Gabon, Schotland en Oman en was bestuurder van diverse ondernemingen. Hij was voorts zeven jaar gemeenteraadslid in Haarlem. In augustus 2021 richtte hij de partij BV NL (Belang van Nederland) op.

VVD, Groep-Van Haga (ex-VVD), FVD, Groep-Van Haga (ex-FVD)
in de periode 2017-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen (roepnaam)

Wybren Ridley (Wybren)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 31 januari 1967

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), van 1982 tot 24 september 2019 (geroyeerd)
  • FVD (Forum voor Democratie), van 21 mei 2020 tot mei 2021
  • BV NL (Belang van Nederland), vanaf 7 augustus 2021

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • groep-lid Van Haga (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 24 september 2019 tot 1 december 2020
  • fractie FVD (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 december 2020 tot 13 mei 2021
  • groep-Van Haga (Tweede Kamer der Staten-Generaal), vanaf 13 mei 2021

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/17)

  • directeur KennemerZorg B.V., van 2009 tot 31 oktober 2017
  • lid gemeenteraad van Haarlem, van 21 oktober 2010 tot 31 oktober 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 31 oktober 2017
  • fractievoorzitter groep-Van Haga (eenmansfractie), Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 september 2019 tot 1 december 2020
  • fractievoorzitter groep-Van Haga, Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 13 mei 2021

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 april 2021 tot 15 mei 2021

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Bracht in 2019 een initiatiefnota uit over een proactieve handelsagenda (35.115)
  • Diende in 2021 een motie van afkeuring in tegen de ministers van en voor VWS vanwege diverse coronamaatregelen. De motie kreeg steun van PVV, FVD, JA21, Groep-Van Haga, DENK en BBB.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • In september 2019 meldden diverse media dat in een monumentaal wooncomplex in Haarlem, dat in zijn eigendom was, verbouwingen hadden plaatsgevonden zonder de vereiste vergunningen. Op grond daarvan had de gemeente de werkzaamheden in april laten stilleggen. Na overleg met de gemeente mochten de werkzaamheden voortgezet worden.
  • Kwam in 2019 in conflict met een verhuurder in een hofje over verlenging van de huur. Verondersteld werd dat hij het pand tegen een hogere huur wilde verhuren. Zelf stelde hij dat hij werd gechanteerd door een aan alcohol verslaafde huurder. Op 15 augustus 2019 meldde hij dit aan het fractiebestuur van de VVD. Hij schreef de huurder een mail waarin hij hem doorverwees naar de beheerder, maar tevens aangaf waarom de beheerder de overeenkomst niet verlengde. Naar aanleiding van deze e-mail en daarmee het schenden van vermeende afspraken, besloot de VVD-fractie op 24 september dat hij niet langer lid van die fractie kon blijven.
  • Op 7 oktober 2019 maakte hij bekend zijn zetel niet op te geven en een eenmansfractie te vormen. Het VVD-bestuur besloot daarop een royeringsprocedure in gang te zetten.

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2021 nummer 2 op de FVD-lijst. Kreeg 241.193 stemmen. Slechts 42.000 minder dan lijsttrekker Baudet.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 16 februari 2021.