Mr. J.G.C. (Jan Kees) Wiebenga

foto Mr. J.G.C. (Jan Kees) Wiebenga
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

VVD-politicus en bestuurder. Geëngageerde liberaal die na lid te zijn geweest van de Leidse gemeenteraad al heel jong burgemeester werd en daarna achtereenvolgens als lid van de Eerste en Tweede Kamer een voorname rol speelde in de politiek. Was in de Tweede Kamer voor de VVD woordvoerder binnenlandse zaken, justitie, asielbeleid en bij de behandeling van de Grondwetsherziening 1983. Bracht twee initiatiefwetten tot stand. Na zijn vertrek uit de Haagse politiek lid van het Europese Parlement en in 1999 lijsttrekker bij de Europese verkiezingen. Beminnelijke en scherpzinnige jurist. Was ruim vijftien jaar staatsraad en is nu voorzitter van de Kiesraad.

VVD
in de periode 1977-2017: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Raad van State, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:

1.

Voornamen (roepnaam)

Jan Gerco Cornelis (Jan Kees)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 6 april 1947

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1966

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • burgemeester van Eelde, van 1 augustus 1973 tot 16 oktober 1982
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1977 tot 16 september 1982
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1982 tot 17 mei 1994
  • lid Europees Parlement, van 19 juli 1994 tot 8 oktober 2001
  • lid Raad van State, van 8 oktober 2001 tot 1 januari 2017 (benoemd bij K.B. van 28 september 2001)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • voorzitter Kiesraad, vanaf 1 januari 2017
  • vicevoorzitter Europese Associatie van Verenigingen van Oud-Parlementariërs (FP-AP)

vorige (2/15)
  • gastdocent Europees Migratierecht, Universiteit Leiden
  • voorzitter bestuur Stichting "Herdenking 15 augustus 1945"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • ondervoorzitter commissie Openbare vrijheden en binnenlandse zaken (Europees Parlement), van 16 januari 1997 tot juli 1999
  • ondervoorzitter Europees Parlement, van juli 1991 tot oktober 2001

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Diende in 1991 samen met zijn fractiegenoot Frans Weisglas een initiatiefwetsvoorstel om het mogelijk te maken in het buitenland stembureaus in te stellen voor het stemmen per brief. Dit voorstel werd in 1993 wet. (22.315)
  • Interpelleerde op 21 november 1991 minister d'Ancona over de huisvesting van asielzoekers

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


op het gebied van de EU (2/5)
  • Diende in maart 2001 een verslag in over minimumnormen waaraan de opvang van een massale stroom ontheemden moet voldoen, en maatregelen waarmee een dergelijke instroom tussen EU-lidstaten wordt verdeeld (raadplegingsprocedure).
  • Hield zich in het Europees Parlement bezig met justitie/politie en binnenlandse zaken

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Deelnemer aan het Des Indesberaad over (toekomstige) samenwerking van PvdA, VVD en D66

verkiezingen
  • Werd in 1977 en 1981 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.