Voorlopig geen proefboringen naar schaliegas
DEN HAAG (PDC) - Er worden in Nederland voorlopig geen proefboringen naar schaliegas gedaan. Minister Henk Kamp i van Economische Zaken schreef gisteren in een brief aan de Tweede Kamer i dat er aanvullend onderzoek nodig is dat meer helderheid kan geven over de plekken waar eventueel geboord kan worden.
Het onderzoek, dat een tot anderhalf jaar zal duren, moet uitwijzen wat de effecten van de boringen zullen zijn op het milieu, het landschap en natuur. Kamp wil zelf een oordeel vormen over locaties in Nederland waar schaliegasboringen mogelijk zijn. Het onderzoek moet de minister in staat stellen lokale bestuurders en bewoners te betrekken bij de besluitvorming over de boringen. De plekken die de minister eerder op het oog had voor de boringen worden in het onderzoek meegenomen.
Regeringspartij Partij van de Arbeid i verwacht niet dat er over anderhalf jaar wel schoon en veilig naar schaliegas geboord kan worden. PvdA-Kamerlid Jan Vos i denkt dat zijn partij dan niet al zal instemmen met de boringen. De VVD i zegt zich niet te kunnen voorstellen dat de PvdA tegen boringen blijft. Dat zou het onderzoek volgens de partij overbodig maken.
Schaliegas is omstreden omdat de winning ervan mogelijk aardbevingen en een uitstoot van het broeikasgas methaan veroorzaakt. Voor de boringen worden chemicaliën gebruikt die als chemisch afval verwerkt worden.